Dowiedz się, co znaczy symbol przekreślonego kółka na twoim aparacie

Dowiedz się, co znaczy symbol przekreślonego kółka na twoim aparacie

Dowiedz się, co znaczy symbol przekreślonego kółka na twoim aparacie
Monika Homan
17.07.2018 11:13, aktualizacja: 26.07.2022 17:56

Z pewnością zauważyliście na swoich aparatach symbol przekreślonego kółka. Okazuje się, że dzięki niemu można zrobić dobre zdjęcie makro.

Na korpusach zwykle jest wiele różnych symboli i niekoniecznie wszystkie są oczywiste. Większość z nich znajduje się przy przyciskach i określa ich funkcje. Jest jednak mały symbol - kółko przekreślone kreską - którego znaczenie nie jest tak oczywiste.

This Symbol On Your Camera Explained! What Are Film Plane Indicators

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w najnowszym filmie ZY Productions na YouTube. Linia przekreślająca kółko wskazuje na punkt położenia płaszczyzny matrycy wewnątrz aparatu.

Tylko po co nam to wiedzieć? Minimalna odległość ogniskowania obiektywów mierzona jest właśnie od punktu matrycy, a nie jak wydawać by się mogło, od przedniej soczewki obiektywu. Robi to różnicę szczególnie w fotografii makro, kiedy połowę (a czasem nawet więcej) minimalnej odległości ogniskowania zajmuje obiektyw i okazuje się, że możemy niemal dotknąć fotografowanego obiektu przednia soczewką i zrobić mu ostre zdjęcie.

Obraz
© © ZY Productions / [YouTube](https://youtu.be/VG9gn7Nl3Dc)

Ustalenie punktu, w którym znajduje się płaszczyzna matrycy przydać może się też podczas ustawiania ostrości za pomocą miarki, która umieszczana jest na niektórych obiektywach - zwłaszcza manualnych. Odległość podawaną na takiej miarce też należy mierzyć od matrycy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)