Dowiedz się, jak uzyskać efekt średniego formatu za pomocą mniejszej matrycy

Dowiedz się, jak uzyskać efekt średniego formatu za pomocą mniejszej matrycy

Dowiedz się, jak uzyskać efekt średniego formatu za pomocą mniejszej matrycy
Monika Homan
12.10.2018 10:34, aktualizacja: 12.10.2018 12:34

Dowiedzcie się, jak za pomocą aparatu o mniejszej matrycy stworzyć efekt taki, jak ze średniego formatu. Proces wcale nie jest specjalnie skomplikowany.

Chcielibyście fotografować na średnim formacie, ale macie do dyspozycji tylko aparat z mniejszą matrycą? Nie stać was na drogi, średnioformatowy sprzęt, ale uwielbiacie efekt, jaki daje większy format? Możecie trochę oszukać i stworzyć taki efekt w postprodukcji.

Jak to zrobić, opowiedział Jamie Windsor. Z jego filmu dowiecie się jak zasymulować zdjęcie wykonane średnim formatem mając do dyspozycji pełną klatkę, lub nawet aparat z matrycą APS-C. Jamie próbuje odtworzyć efekt, jaki uzyskał za pomocą Hasselblada z filmem Kodak Porta 400 za pomocą Canona 5D.

Camera sensor HACK — part 1: FAKING medium format

Ponieważ pole widzenia na średnim formacie jest zdecydowanie większe przy tej samej ogniskowej, co w przypadku mniejszej matrycy, Jamie wykonał serię zdjęć, która pokrywa cały kadr, jaki obejmuje Hasselblad i połączył je w Lightroomie za pomocą funkcji "panorama". Automatyzacja całego procesu sprawia, że jest on zaskakująco prosty, a efekt naprawdę niezły. Wystarczy kilka drobnych poprawek, i zdjęcie naprawdę przypomina to, wykonane średnim formatem.

Obraz
© © Jamie Winsor / [You Tube](https://www.youtube.com/channel/UCxCFQfO05RinX6x_r5VVuiA)

Jeśli zależy wam na jeszcze bardziej klasycznym wyglądzie zdjęcia możecie pobawić się kolorami i spróbować uzyskać efekt zbliżony do tego, który oferują negatywy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)