Dowiedz się, jak uzyskać efekt średniego formatu za pomocą mniejszej matrycy

Dowiedz się, jak uzyskać efekt średniego formatu za pomocą mniejszej matrycy12.10.2018 10:34
Dowiedz się, jak uzyskać efekt średniego formatu za pomocą mniejszej matrycy
Monika Homan

Dowiedzcie się, jak za pomocą aparatu o mniejszej matrycy stworzyć efekt taki, jak ze średniego formatu. Proces wcale nie jest specjalnie skomplikowany.

Chcielibyście fotografować na średnim formacie, ale macie do dyspozycji tylko aparat z mniejszą matrycą? Nie stać was na drogi, średnioformatowy sprzęt, ale uwielbiacie efekt, jaki daje większy format? Możecie trochę oszukać i stworzyć taki efekt w postprodukcji.

Jak to zrobić, opowiedział Jamie Windsor. Z jego filmu dowiecie się jak zasymulować zdjęcie wykonane średnim formatem mając do dyspozycji pełną klatkę, lub nawet aparat z matrycą APS-C. Jamie próbuje odtworzyć efekt, jaki uzyskał za pomocą Hasselblada z filmem Kodak Porta 400 za pomocą Canona 5D.

Camera sensor HACK — part 1: FAKING medium format

Ponieważ pole widzenia na średnim formacie jest zdecydowanie większe przy tej samej ogniskowej, co w przypadku mniejszej matrycy, Jamie wykonał serię zdjęć, która pokrywa cały kadr, jaki obejmuje Hasselblad i połączył je w Lightroomie za pomocą funkcji "panorama". Automatyzacja całego procesu sprawia, że jest on zaskakująco prosty, a efekt naprawdę niezły. Wystarczy kilka drobnych poprawek, i zdjęcie naprawdę przypomina to, wykonane średnim formatem.

417859035212502898
Źródło zdjęć: © © Jamie Winsor / [You Tube](https://www.youtube.com/channel/UCxCFQfO05RinX6x_r5VVuiA)

Jeśli zależy wam na jeszcze bardziej klasycznym wyglądzie zdjęcia możecie pobawić się kolorami i spróbować uzyskać efekt zbliżony do tego, który oferują negatywy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)