Drewniana ramka do zdjęcia? Tylko w Photoshopie
Teraz nie trzeba wiele umieć, żeby domalować sobie ramkę do zdjęcia - są edytory online czy różne inne programy. Ale nic nie da takiej przyjemności jak własnoręcznie dodana ramka w Photoshopie. Oto jak ją zrobić przy użyciu Photoshop'a CS3 dla Windows - posiadacze maków niech wciskają "japko" zamiast Ctrl.
- Otwieramy zdjęcie w Photoshopie i korzystając z ramki z warstwami powielamy warstwę z tłem klikając na niej prawym klawiszem i wybierając Powiel warstwę. A jeszcze prościej naciskając Ctrl-J.
- Teraz dodamy trochę wolnego miejsce dookoła zdjęcia. Kliknijcie w górne menu, w opcję Obraz a potem w Rozmiar obrazu roboczego. Tam zaznaczacie opcję Względnie a w odpowiednich rubrykach dodajecie po ok. 3 centymetry lub więcej. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości macie zdjęcie. Dopasujcie mniej więcej.
- Teraz musimy dodać jeszcze jedną warstwę, tym razem pustą. Pamiętajcie, żeby zaznaczona była warstwa z kopią tła, ta na samej górze. Wtedy można dodać trzecią, klikając na przycisku w okienku z warstwami - jak na obrazki.
- Mając zaznaczoną Warstwa 1 wciskacie **Shift-F5 **lub szukacie w menu opcji wypełniania - można także Edycja i potem dopiero Wypełnij. Całe wasze zdjęcie znika pod drewnem, które musicie wybrać z dostępnych wzorków - w polu Użyj musicie wcześniej wybrać Wzorek. Pamiętajcie o sprawdzeniu opcji trybu mieszania (Normalny) oraz kryciu (100%).
- Teraz wydobędziemy na wierzch nasze zdjęcie, posługując się maską. Przytrzymajcie Ctrl i kliknijcie na małym podglądzie środkowej warstwy (Kopia tła). Koniecznie na tej miniaturce, nie na nazwie. Pojawią się biegające mrówki oznaczające selekcję. Mam zaznaczony obszar zajmowany przez zdjęcie.
- Odwracamy selekcję -** Ctrl-Shift-I**
- Teraz tworzymy maskę klikając na odpowiednik przycisku w okienku z warstwami (zaznaczone na rysunku kółkiem). Jak tylko to zrobicie, macie swoje zdjęcie. Ale to jeszcze nie jest to.
- Tuż po stworzeni maski, macie ją zaznaczoną w Warstwie 1 - kliknijcie na miniaturce zdjęcie w tej warstwie. Co jest, a co nie jest zaznaczone poznacie po cienkich liniach w rogach miniaturki lub maski.
- Teraz dodamy kilka efektów, które zrobią z tego prawdziwą ramkę. Kliknijcie na małe fx w dolej części palety z warstwami i wybierzcie Faza i płaskorzeźba.Wybieracie Faza wewnętrzna i Dłuto twarde
- a głębie eksperymentalnie dobieracie z zakresu 150-200 % - tak, jak Wam pasuje. W drugiej części okna macie cieniowanie - ustawiacie (o ile nie jest ustawione domyślnie) Mnożenie odwrotności w Trybie podświetlania oraz Mnożenie w trybie cienia, wartości na 50 %. Obrazek dla ułatwienia:
- Zaznaczcie środkową warstwę (Kopia tła) - dodamy do niej nieco cienia wewnętrznego, będzie wyglądało bardziej realistycznie. Krycie ustawiacie na ok. 65-75 %, standardowo pozostaje tryb mieszania Mnożenie. Jak na obrazeczku:
- I to w zasadzie koniec - jeśli chcecie, możecie nieco przyciemnić drewno ramki. Musicie znowu zaznaczyć warstwę z drewnem, wybrać fx czyli styl warstwy. Określacie sobie kolor, zaznaczacie typ mieszania Nakładka i eksperymentujecie, aż pojawi się co trzeba.
Gratulacje - oto efekt: