Drewniana ramka do zdjęcia? Tylko w Photoshopie

Drewniana ramka do zdjęcia? Tylko w Photoshopie
Drewniana ramka do zdjęcia? Tylko w Photoshopie
Mateusz Gołąb

30.08.2009 07:00, aktual.: 02.08.2022 10:19

Teraz nie trzeba wiele umieć, żeby domalować sobie ramkę do zdjęcia - są edytory online czy różne inne programy. Ale nic nie da takiej przyjemności jak własnoręcznie dodana ramka w Photoshopie. Oto jak ją zrobić przy użyciu Photoshop'a CS3 dla Windows - posiadacze maków niech wciskają "japko" zamiast Ctrl.

 1. Otwieramy zdjęcie w Photoshopie i korzystając z ramki z warstwami powielamy warstwę z tłem klikając na niej prawym klawiszem i wybierając Powiel warstwę. A jeszcze prościej naciskając Ctrl-J.
 2. Teraz dodamy trochę wolnego miejsce dookoła zdjęcia. Kliknijcie w górne menu, w opcję Obraz a potem w Rozmiar obrazu roboczego. Tam zaznaczacie opcję Względnie a w odpowiednich rubrykach dodajecie po ok. 3 centymetry lub więcej. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości macie zdjęcie. Dopasujcie mniej więcej.
 3. Teraz musimy dodać jeszcze jedną warstwę, tym razem pustą. Pamiętajcie, żeby zaznaczona była warstwa z kopią tła, ta na samej górze. Wtedy można dodać trzecią, klikając na przycisku w okienku z warstwami - jak na obrazki.
 4. Mając zaznaczoną Warstwa 1 wciskacie **Shift-F5 **lub szukacie w menu opcji wypełniania - można także Edycja i potem dopiero Wypełnij. Całe wasze zdjęcie znika pod drewnem, które musicie wybrać z dostępnych wzorków - w polu Użyj musicie wcześniej wybrać Wzorek. Pamiętajcie o sprawdzeniu opcji trybu mieszania (Normalny) oraz kryciu (100%).
 5. Teraz wydobędziemy na wierzch nasze zdjęcie, posługując się maską. Przytrzymajcie Ctrl i kliknijcie na małym podglądzie środkowej warstwy (Kopia tła). Koniecznie na tej miniaturce, nie na nazwie. Pojawią się biegające mrówki oznaczające selekcję. Mam zaznaczony obszar zajmowany przez zdjęcie.
 6. Odwracamy selekcję -** Ctrl-Shift-I**
 7. Teraz tworzymy maskę klikając na odpowiednik przycisku w okienku z warstwami (zaznaczone na rysunku kółkiem). Jak tylko to zrobicie, macie swoje zdjęcie. Ale to jeszcze nie jest to.
 8. Tuż po stworzeni maski, macie ją zaznaczoną w Warstwie 1 - kliknijcie na miniaturce zdjęcie w tej warstwie. Co jest, a co nie jest zaznaczone poznacie po cienkich liniach w rogach miniaturki lub maski.
 9. Teraz dodamy kilka efektów, które zrobią z tego prawdziwą ramkę. Kliknijcie na małe fx w dolej części palety z warstwami i wybierzcie Faza i płaskorzeźba.Wybieracie Faza wewnętrzna i Dłuto twarde
 10. a głębie eksperymentalnie dobieracie z zakresu 150-200 % - tak, jak Wam pasuje. W drugiej części okna macie cieniowanie - ustawiacie (o ile nie jest ustawione domyślnie) Mnożenie odwrotności w Trybie podświetlania oraz Mnożenie w trybie cienia, wartości na 50 %. Obrazek dla ułatwienia:
 11. Zaznaczcie środkową warstwę (Kopia tła) - dodamy do niej nieco cienia wewnętrznego, będzie wyglądało bardziej realistycznie. Krycie ustawiacie na ok. 65-75 %, standardowo pozostaje tryb mieszania Mnożenie. Jak na obrazeczku:
 12. I to w zasadzie koniec - jeśli chcecie, możecie nieco przyciemnić drewno ramki. Musicie znowu zaznaczyć warstwę z drewnem, wybrać fx czyli styl warstwy. Określacie sobie kolor, zaznaczacie typ mieszania Nakładka i eksperymentujecie, aż pojawi się co trzeba.

Gratulacje - oto efekt:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)