Film z drona, który niebezpiecznie zbliżył się do lecącego Airbusa A380

Film z drona, który niebezpiecznie zbliżył się do lecącego Airbusa A380

Film z drona, który niebezpiecznie zbliżył się do lecącego Airbusa A380
Monika Homan
19.07.2018 12:20, aktualizacja: 26.07.2022 17:56

W internecie zrobiło się głośno na temat pewnego niepozornego filmu. Zobaczyć możemy na nim start samolotu pasażerskiego Airbus A380. Ujęcia nakręcone zostały z drona i to właśnie on jest przyczyną ogromnej burzy w komentarzach.

Nie od dziś wiadomo, że prawa do latania dronami są mocno ograniczone, zwłaszcza w okolicy lotnisk. Nawet niewielki dron może stać się przyczyną katastrofy. Start drona w strefie kontrolowanej wymaga więc specjalnej zgody.

Pilot odrzutowca poruszający się z dużą prędkością nie jest w stanie zauważyć małego drona i w przypadku zderzenia tych dwóch odpowiedzialność leży po stronie pilotującego bezzałogowy pojazd lotniczy.

Internauci nie oszczędzają tego, który sfilmował dronem start Airbusa. "Głupek" i "idiota" to najczęściej pojawiające się określenia. Faktycznie, gdyby był to niekontrolowany lot, który nie został zgłoszony można by śmiało użyć takich określeń. Jednak nie wiemy czy nie odbył się on w konsultacji z władzami lotniska, a pilot nie był poinformowany o obecności obiektu w powietrzu. Wtedy obraźliwe słowa byłyby niestosowne.

Jeśli jednak lot nie był zgłoszony, określenia przewijające się w komentarzach są zdecydowanie zbyt łagodne, gdyż pilot drona naraziłby w ten sposób życie wielu osób. Przepisów regulujących możliwość latania dronami należy bezwzględnie przestrzegać. Nie powstały one po to, żeby ograniczyć możliwości pilotów, ale ze względów bezpieczeństwa. Jeśli kiedykolwiek widzieliście mapę przestrzeni powietrznej z zaznaczonymi strefami, wiecie, że kwestia kontroli lotów jest dość skomplikowana. Bezkolizyjne zaplanowanie lotów jest już wystarczająco trudnym zadaniem, nie trzeba utrudniać go nieautoryzowanymi startami dronów.

Obraz
© © [droneradar.eu](https://droneradar.eu/mapa)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)