Drony zarejestrowały malowidła naskalne sprzed 7 tys. lat. Zbadały aż 18 jaskiń

Malowidła skalne z okolic Alicante mają ok. 7 tys. lat.
Malowidła skalne z okolic Alicante mają ok. 7 tys. lat.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski

12.06.2023 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologia obrazowania z perspektywy lotu ptaka poszła do przodu bardzo mocno. Drony są wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki, również w archeologii. To właśnie dzięki dronom udało się odkryć prehistoryczne malowidła naskalne w jaskiniach na terenie Hiszpanii.

Naukowcy z Uniwersytetu w Alicante badali jaskinie w okolicy miasta, do których trudno się dostać. O ile nie byli w stanie wejść tam ze sprzętem, tak mogli wysłać tam drony. Nagrania specjalnymi kamerami ujawniły malowidła naskalne z okresu neolitu, datowane na ok. 7 tys. lat.

Jaskinie znajdujące się w Castellet-Barranc del Salt oraz Port de Penaguila są praktycznie niemożliwe do zbadania ręcznie. Na ścianach 18 prehistorycznych schronień naukowcy dostrzegli liczne obrazki przedstawiające jelenie, kozy oraz łuczników. Niektóre zwierzęta wyglądały, jakby zostały ranione strzałami, więc mamy do czynienia z opowieścią upamiętniającą myśliwych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Biorąc pod uwagę ilość osób przedstawionych na malowidłach, naukowcy uważają, że było to jedno z najbardziej rozwiniętych skupisk w neolicie na terenie Hiszpanii. To odkrycie jest niezwykle ważne dla historyków i zmusza ich do dalszych poszukiwań w tym regionie.

Wykorzystanie dronów w archeologii pozwala naukowcom na znaczną oszczędność sił, sprzętu, czasu oraz środków. Podlecenie dronem w trudno dostępne miejsce jest znacznie wygodniejsze i bardziej bezpieczne niż organizowanie kilkunastodniowej wyprawy. Na dodatek badania trwają kilka godzin, dzięki wykorzystaniu specjalnych kamer, które mogą dokładnie zeskanować otoczenie. Drony też nie naruszają struktury nietkniętej od tysięcy lat, a pojawienie się tam ludzi mogłoby zatrzeć niektóre ślady.

Dopiero gdy materiały z dronów zostały dokładnie przebadane, do jaskiń wysłano wyszkolonych grotołazów, którzy potwierdzili odkrycie. Podobny los czeka inne jaskinie w górach Alicante. Fotografowanie zboczy przy użyciu dronów sprawi, że naukowcy nie będą musieli szukać na oślep i nie przeżyją rozczarowania po dotarciu na miejsce. Drony sprawiają, że wszystko staje się szybsze i łatwiejsze.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także