Dwa światy na jednym zdjęciu. Oto istota fotografii!

Dwa światy na jednym zdjęciu. Oto istota fotografii!

Dwa światy na jednym zdjęciu. Oto istota fotografii!
Źródło zdjęć: © © José Palazon
Piotr Kała
27.10.2014 12:46, aktualizacja: 26.07.2022 19:46

Zdjęcie, które wykonał José Palazona jest świetnym przykładem syntezy zjawiska, które opisywane jest w tysiącstronicowych raportach i dokumentach naukowych.

José Palazona jest nauczycielem z Melilli - hiszpańskiej enklawy w Afryce, która graniczy z Marokiem. José należy do pozarządowej organizacji Prodein, która udziela pomocy nielegalnym imigrantom, którzy dostają się do bogatej Europy przez Melilli. I właśnie taką sytuację uchwycił na swoim zdjęciu, które w krótkim czasie odbiło się szerokim echem w internecie.

Na zdjęciu, na pierwszym planie widzimy wypielęgnowany trawnik pola golfowego oraz dwie kobiety, które w śnieżnobiałych strojach trenują kolejne uderzenia. Symbolizują sytą i bogatą Europę. Jednak w tle widać ubranych na ciemno ludzi, którzy siedzą na szczycie wysokiego ogrodzenia, które jest granicą między Marokiem, a hiszpańską enklawą. Ci ludzie to imigranci, którzy próbują się dostać na stronę pola golfowego. Z boku jest jeszcze próbujący interweniować strażnik z drabiną. Tymczasem golfistki grają, jak gdyby nigdy nic.

To zdjęcie jest kwintesencją problemu, z jakim Europa nie potrafi sobie poradzić. Z jednej strony widzimy dramat mieszkańców Afryki, którzy, co zrozumiałe, mają nadzieję na lepsze życie na Zachodzie, w końcu widzą je przez płot! Oczywiście na legalne przekroczenie granicy nie mają szans. Z drugiej strony mamy Europę, która udaje, że nie ma problemu, że sprawę załatwią coraz wyższe płoty i wynajęci do pilnowania granicy strażnicy. Tymczasem według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji od początku roku już ponad 4 tysiące imigrantów straciło życie, głównie na Morzu Śródziemnym, próbując dostać się do zachodniego świata.

Takie zdjęcie jest dowodem na słuszność stwierdzenia, że jedno zdjęcie potrafi zastąpić 1000 słów. Dlatego zamiast pisać kolejne zdania, lepiej popatrzę kolejny raz na to zdjęcie i pomyślę o losie tych, którym nie było dane urodzić się w naszej części świata.

Dramatyczne sytuacje podczas przedzierania się imigrantów przez płot w Melilli pokazuje też ten filmik.

Police Strike and Deport Migrants Crossing into Melilla

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)