DxO PhotoLab 3: konkurent Lightrooma dostał koło chromatyczne

DxO PhotoLab 3: konkurent Lightrooma dostał koło chromatyczne

DxO PhotoLab 3: konkurent Lightrooma dostał koło chromatyczne
Anna Rymsza
25.10.2019 10:53, aktualizacja: 26.07.2022 15:33

DxO PhotoLab doczekał się nowej wersji. Ten program to świetny zamiennik Lightrooma, przygotowany przez specjalistów z dziedziny analizy sprzętu fotograficznego.

DxO PhotoLab nie ma sobie równych w redukcji artefaktów, wynikających z niedoskonałości sprzętu. Nie ma drugiego programu, który tak dobrze poradzi sobie odwzorowaniu kolorów charakterystycznych dla każdego aparatu czy poprawianiu geometrii zdjęć z użyciem indywidualnych profili obiektywów. Do tego jest dostępny jako jednorazowy zakup i nie zmusza fotografa do płacenia abonamentu.

DxO PhotoLab 3: nowe koło chromatyczne

DxO PhotoLab 3 zmienił podejście do korekcji kolorów. Wzorem programów do montażu filmów, jak DaVinci Resolve, wprowadził intuicyjne koło chromatyczne w przestrzeni HSL. Moduł nazywa się DxO ColorWheel, znajdziesz go w sekcji "What's new in PL3" w menu.

Na kole możesz wybrać zakres kolorów z 8 kanałów. Do regulacji możesz wykorzystać klasyczne "suwaki" HSL (odcień, nasycenie, luminancja), a na kole precyzyjnie dobrać zakres i przejścia między zakresami. W założeniach ma to zminimalizować ryzyko artefaktów przy zmianie kolorystyki zdjęć i dobieraniu kolorów zastępczych. Wstępne testy DxO ColorWheel wypadły bardzo pozytywnie – rzeczywiście kolory modyfikowane w ten sposób są jednorodne i naturalne.

DxO PhotoLab 3: Nowe narzędzia retuszu

Bardzo miłym zaskoczeniem okazały się ulepszone narzędzia do retuszu i korekt lokalnych. Pędzel do punktowego naprawiania działa zauważalnie szybciej, a naniesione zmiany wymagają mniej poprawek. W ustawieniach narzędzia można lepiej dopasować przenikanie krawędzi i obszar próbkowania. Podobne zmiany zostały wprowadzone w narzędziu klonowania.

Jeśli używasz maskowania i korekty lokalnej, możesz skorzystać z łatwiejszego zarządzania maskami nałożonymi na zdjęcie. Podobnie jak w edytorach grafiki rastrowej, możesz zmieniać stopień krycia i odwracać maski jednym kliknięciem.

Nowa wersja programu wprowadza także profile dla najnowszego sprzętu fotograficznego, przygotowane przez specjalistów DxO Labs. W laboratorium zbadane zostało kilkanaście nowych body i trzy tysiące nowych modułów optycznych. W bazie profili jest już ponad 50 tys. kombinacji aparatów i obiektywów.

Ile kosztuje DxO PhotoLab 3?

DxO PhotoLab 3 w wersji ELITE możesz testować za darmo przez 31 dni. Wersje próbne są dostępne dla systemów Windows i macOS.

Ceny programu to 99,99 euro za wersję Essential i 149,99 euro za ELITE. DxO PhotoLab 3 wystarczy kupić raz.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)