Przed Microsoftem nic się nie ukryje. Sztuczna inteligencja poprawi zdjęcia satelitarne

Przed Microsoftem nic się nie ukryje. Sztuczna inteligencja poprawi zdjęcia satelitarne
Marcin Watemborski

13.12.2021 09:32, aktual.: 26.07.2022 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowa technologia Microsoftu nazywa się SpaceEye. Jest to specjalny typ sztucznej inteligencji, który zapewni widoczność Ziemi z satelitów nawet przy dużym zachmurzeniu. Dzięki temu, nic już się nie ukryje. Sam system działa zachwycająco dobrze.

Początek SpaceEye (tłum. Kosmiczne Oko) jest w projekcie Azure Space. Koncentrował się on na zdjęciach satelitarnych i obserwacji Ziemi. Najnowsza jego część, czyli sztuczna inteligencja, która pozwoli patrzeć na powierzchnię przez chmury niczym z wysoko latających dronów pokazuje niesamowite możliwości.

SpaceEye powstało ze względu na to, że około 2/3 Ziemi jest stale otoczone chmurami, w związku z czym obserwacje satelitarne są znacznie utrudnione. Do swojego działania, nowa sztuczna inteligencja wykorzystuje system SAR (Synthetic Aperture Radar) z misji Sentinel-1. Działanie urządzenia nie jest zaburzane przez chmury, więc na podstawie przetworzonych danych z radaru, SpaceEye może wygenerować rzeczywisty obraz. Według Microsoftu, nowe rozwiązanie sprzyja obserwowaniu agrokultury czy obszarów ogarniętych klęskami żywiołowymi.

Obraz

Kolejnym ciekawym aspektem systemu Azure jest generowanie obrazów w wysokiej jakości. Jeśli widzieliście kiedyś filmy szpiegowskie, w których obraz z satelitów był wielokrotnie powiększany, by ukazać szczegóły tego, co dzieje się na dole, to wiedzcie, że od teraz jest to naprawdę możliwe. Fikcja stała się rzeczywistością.

Obraz

Przed Microsoftem jest jednak wiele problemów do rozwiązania. W kontekście obrazowania satelitarnego nie ma wyznaczonych standardów przesyła danych ani samego ich rejestrowania przez co rozwiązania takie, jak SpaceEye muszą mieć zaimplementowane różne algorytmy kodowada i dekodownia. Jednym z celów Azure jest ustandaryzowanie pracy z satelitami, w związku z czym została nawiązana współpraca z Digital IF Interoperbility. Nowy standard projektów Microsoftu ma się nazywać IEEE-ISTO Std 4900-2021 i dotyczyć wizualizacji danych oraz strumieniowana obrazów satelitarnych.

Obraz

W projekt Azure oraz rozwój SpaceEye są zaangażowane firmy: Airbus, ESRI, Blackshark oraz Orbital Insight. Niebawem ma powstać w pełni funkcjonalna platoforma dla specjalistów zajmujących się satelitami, za pośrednictwem której będą mogli zarządzać urządzeniami oraz przetwarzać dane na dużą skalę. Przed nimi nic się już nie ukryje.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także