Dzięki mocowaniu Nikon Z mogą powstać obiektywy o przysłonie f/0.65

Dzięki mocowaniu Nikon Z mogą powstać obiektywy o przysłonie f/0.65

Dzięki mocowaniu Nikon Z mogą powstać obiektywy o przysłonie f/0.65
Marcin Watemborski
26.11.2018 10:06, aktualizacja: 26.07.2022 16:04

Nowy system bezlusterkowy Nikona zwrócił uwagę użytkowników swoim dużym mocowaniem bagnetu. Złącze Nikon Z zostało tak zaprojektowane, by umożliwiać w przyszłości korzystanie z obiektywów o bardzo dużym otworze względnym – nawet f/0.65.

W wywiadzie dla francuskiego bloga Mizuwari, przedstawiciel marketingu firmy Nikon – Nicolas Gillet – zachwala najnowszy system Nikon Z. Podczas rozmowy jednak zwraca uwagę na jedną istotną wadę – ze względu na fizyczne ograniczenia, bagnet nie może współpracować z systemami ustawiania ostrości w obiektywach jaśniejszych niż f/1.4. Z drugiej strony – może obsługiwać szkła o dużym otworze względnym, jak zapowiedziany Nikon 58 mm f/0.95 Noct.

Wśród patentów firmy pojawił się obiektyw 52 mm f/0.9, ale według Gilleta można pójść dalej. Nikon Z jest w stanie obsłużyć największy otwór przysłony f/0.65. Póki co to tylko teoria i nie wiemy, jak sprawdzi się to w praktyce. Ręczne ustawienie ostrości obiektywem o tak dużym otworze względnym byłoby naprawdę trudne. Podejrzewam, że zakres ostrości zamykałby się w setnych częściach milimetra w niektórych przypadkach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)