Dzięki sztucznej inteligencji, zdjęcia na wysokim ISO będą wyglądały świetnie

Dzięki sztucznej inteligencji, zdjęcia na wysokim ISO będą wyglądały świetnie
Marcin Watemborski

10.05.2018 10:49, aktual.: 26.07.2022 18:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fotografowanie z wysokimi czułościami ISO wiąże się ze zwiększeniem szumów oraz występowaniem przeróżnych artefaktów – głównie w ciemnych partiach obrazu. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois opracowali niesamowity algorytm, który znacznie poprawi jakość zdjęć.

Na pewno zdarzyło wam się przekraczać duże wartości ISO i zauważyć artefakty w postaci wielobarwnych zlepków pikseli oraz dziwnego szumu. Przyznacie, że bywa to irytujące. Jest jednak rozwiązanie tego problemu, co prawda to świeżynka, ale niebawem może okazać się zbawieniem dla producentów aparatów.

CVPR 2018: Learning to See in the Dark

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois oraz firma Intel połączyli siły w walce o lepszą jakość zdjęć na wysokich czułościach ISO. Wspólnie opracowali sposób na wyszkolenie sztucznej inteligencji tak, by przetwarzała zapis z matrycy tak, żeby był on jak najczystszy. Wszystko znalazło się w opracowaniu ”Learning to See in the Dark” (”Uczeni widzenia w ciemności”), które może być naprawdę przydatne.

Obraz
Obraz;

Naukowcy zebrali zestaw zdjęć, w których znalazły się obrazy wykonane na wysokiej czułości, zestawione z długimi ekspozycjami tych samych kadrów. Algorytm sztucznej inteligencji został nakierowany tak, by odtwarzać jakość obrazu z długich czasów naświetlania na obrazach z wysokim ISO. Rezultatem tego są zdjęcia, które mają znacznie mniejsze szumy oraz trafniejszą reprodukcję kolorów. Poniżej możecie zobaczyć kilka przykładów zdjęć, przed i po przepuszczeniu przez algorytm.

Obraz
Obraz;

Pierwsze próby z otrzymaniem obrazu lepszej jakości wyglądają naprawdę interesująco. Podejrzewam, że po ulepszeniu, ten algorytm bez problemu będzie mógł trafić do zaawansowanych aparatów fotograficznych, a z czasem do wszystkich. Wtedy też może zniknąć jeden argument w walce między zwolennikami matryc pełnoklatkowych, a miłośnikami mniejszych. Używalne wysokie ISO przestaje być problemem.

Obraz
Obraz;

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie internetowej projektu.

Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)