Dzikie zwierzęta o ludzkich cechach na portretach Randala Forda
"Królestwo Zwierząt", to książka, w której znajdziecie 150 studyjnych portretów różnych zwierząt wykonanych przez Randala Forda. Jego fotografie są obłędne.
Instagram]Randal Ford[/url] uważa, że prostota jest najwyższym wyrafinowaniem. Fotograf ma obsesję na punkcie szczegółów i pogoni za ponadczasową estetyką. Jego portrety zwierząt zajęły pierwsze miejsce w konkursie International Photo Awards w 2017 roku. Randal wydał książkę, która zawiera 150 portretów różnych zwierząt, od zamyślonego szympansa, przez zabawną świnię po tajemniczą czarną panterę.
- Książka jest moją perspektywą i obrazem królestwa zwierząt. Jako fotograf portretowy, staram się, aby te zdjęcia przemawiały do ciebie. To, co mówią zależy od świadomych podświadomych indywidualnych odczuć - pisze Ford.
Poprzez fotografowanie dzikich zwierząt w warunkach studyjnych, a nie w ich naturalnym środowisku, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni, Randal stara się pokazać czyste emocje, bez zbędnych rozpraszaczy.
Każda sesja zaczyna się od przygotowania oświetlenia. Czasem Ford używa dużego pluszaka, żeby sprawdzić, jak rozkłada się światło. Kiedy wszystko jest już gotowe, do studia może wejść treser ze zwierzęciem. Bardzo ważne podczas fotografowania drapieżników jest zachowanie bezpieczeństwa.
W swojej serii Ford skupia się na wydobyciu osobowości zwierząt, które fotografuje. Nie jest to łatwe i musi być bardzo czujny żeby uchwycić jej przebłyski. Celem fotografa jest stworzenie portretów zwierząt, takich, jakie robi swoim ludzkim modelom. Ostateczny efekt zależy od zwierzęcia, które stoi przed obiektywem. Dzikie koty, szympans, czy inne zwierzęta z oczami osadzonymi dość blisko siebie łatwiej sfotografować tak, żeby zdjęcie przypominało ludzki portret. Gorzej jest z ptakami - Ford stara się po prostu sportretować zwierzę, takim, jakim go widzi.
Więcej zdjęć Forda znajdziecie na jego stronie internetowej i koncie na Instagramie.