Dzisiaj w TVP 2: film "Dziennik z podróży" o Tadeuszu Rolkem

Dzisiaj w TVP 2: film "Dziennik z podróży" o Tadeuszu Rolkem

Dzisiaj w TVP 2: film "Dziennik z podróży" o Tadeuszu Rolkem
Krzysztof Basel
08.10.2013 17:22, aktualizacja: 08.10.2013 19:22

Dzisiaj, czyli 8 października, telewizyjna Dwójka pokaże wielokrotnie nagradzany film dokumentalny autorstwa Piotra Stasiaka, zatytułowany „Dziennik z podróży”. Jest to filmowy portret prekursora polskiej fotografii reportażowej, Tadeusza Rolkego. Ja już wiem, jak spędzę dzisiejszy wieczór. Za zdjęcia do filmu odpowiadał jeden z naszych gościnnych autorów Tomasz Wolski.

Dzisiaj, czyli 8 października, telewizyjna Dwójka pokaże wielokrotnie nagradzany film dokumentalny autorstwa Piotra Stasiaka, zatytułowany „Dziennik z podróży”. Jest to filmowy portret prekursora polskiej fotografii reportażowej, Tadeusza Rolkego. Ja już wiem, jak spędzę dzisiejszy wieczór. Za zdjęcia do filmu odpowiadał jeden z naszych gościnnych autorów Tomasz Wolski.

W polskiej telewizji o fotografii dokumentalnej nie mówi się za wiele. O fotografii mody coraz częściej, głównie ze względu na program Top Model czy nowy program o fotografowaniu Marcina Tyszki (kto widział, ten wie co i jak). Tym bardziej warto zainteresować się filmem "Dziennik z podróży" o Tadeuszu Rolkem. Zostanie on wyświetlony 8 października godz. 22.50 w TVP 2.

[solr id="fotoblogia-pl-63005" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1908,wiecznie-mlody-tadeusz-rolke-inspiracja" _mphoto="tumblr-mb2rhgxqra1qmvhif-477ee5e.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3152[/block]

Trochę późno, prawda? Dobrze, że nie po północy, jak wiele innych dobrych dokumentów. Autorzy filmu tak go opisują:

Do 82-letniego Tadeusza Rolkego, nestora polskiej fotografii reportażowej, zgłasza się zafascynowany fotografią 15-letni Michał. Między młodym chłopakiem a dojrzałym artystą rodzi się przyjaźń. Rolke pomaga Michałowi kupić aparat, założyć w domu ciemnię, wymyśla dla niego pierwsze fotograficzne zadania. Latem obaj wyruszają na wspólną, trwającą miesiąc wyprawę. W podróż przez Polskę w poszukiwaniu mitycznego świata z przeszłości jadą starym kamperem z urządzoną w środku ciemnią fotograficzną. Czekają ich przygody, spotkania z ludźmi i wielogodzinne rozmowy. Wkrótce okaże się też, że jedna z galerii w Nowym Jorku jest zainteresowana wystawą zdjęć powstałych w czasie tej podróży.

Film jest opowieścią o magii fotografii, o uniwersalnej i ważnej dla człowieka potrzebie tworzenia, o relacji mistrz-uczeń, zderzeniu starego i nowego świata wartości, a także o dojrzewaniu i starzeniu się.

Reżyser od dawna fascynował się twórczością Tadeusza Rolkego i planował nakręcić o nim film. "Dziennik z podróży" Piotra Stasiaka nie miał być jednak kolejnym filmem biograficznym. Pomysł na film powstał podczas zajęć w Szkole Wajdy, w której reżyser poznał zafascynowanego fotografią Michała, późniejszego bohatera dokumentu. Zainspirowany jego historią, postanowił, że zrealizuje film o dwóch artystach reprezentujących dwa różne pokolenia. I tak powstał niezwykły dokument - ciepła opowieść o rodzącej się przyjaźni.

Obraz

Film "Dziennik z podróży" został pokazany w 2013 roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego i otrzymał wyróżnienie. Na odbywającym się w tym samym roku Lubuskim Lecie Filmowym został uhonorowany Złotym Gronem w kategorii „film dokumentalny”. Światowa premiera odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig w Lipsku.

Autorem zdjęć do filmu Pawła Stasiaka jest Tomasz Wolski, który kilka lat temu współpracował z Fotoblogią przy serii poradników dotyczących kręcenia filmów lustrzankami.

[solr id="fotoblogia-pl-79542" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/1401,rusza-3-edycja-opolskiego-festiwalu-fotografii-off" _mphoto="off-79542-270x135-c48f9be9a1c3d6.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3153[/block]

Film był też wyświetlany w sobotę, 5 października, na spotkaniu z Tadeuszem Rolkem podczas 3. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Jego wystawę ”Studio Rolke” możecie oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Muzealnej w Opolu. 

„Dziennik z podróży”,

wtorek, 8 października,

godz. 22.50, TVP 2

 

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)