Dziwne stworzenie z palcem śmierci. Służy nie tylko do dłubania w nosie

Dziwne stworzenie z palcem śmierci. Służy nie tylko do dłubania w nosie31.10.2022 11:02
Aj-aj dłubie w nosie
Aj-aj dłubie w nosie
Źródło zdjęć: © YouTube

Małe dzieci, ale nie tylko, mają tendencję do pewnego nieco ohydnego zachowania – dłubią w nosie i zjadają jego zawartość. Okazuje się jednak, że ludzie nie są jedynymi istotami, które stosują tę praktykę. Naukowcy po raz pierwszy namierzyli uroczego, ale i upiornego zwierzaka, który swoim wyjątkowo długim środkowym palcem grzebie w nosie i konsumuje to, co znalazł.

Zachowanie to zostało po raz pierwszy zauważone w ośrodku badawczym Duke Lemur Center. Naukowcy udokumentowali je u naczelnego palczaka madagaskarskiego znanego również jako aj-aj – najbardziej nietypowo wyglądającego gatunku lemura. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Journal of Zoology".

Anne-Claire Fabre, prof. nadzw. Uniwersytetu Berneńskiego i kustosz w Muzeum Historii Naturalnej w Bernie w Szwajcarii, podczas filmowania zwierząt w Duke Lemur Center – sanktuarium i ośrodku badawczym na Uniwersytecie Duke w Durham w Karolinie Północnej – zaobserwowała, że aj-aj dłubie w nosie .

Używając aparatu przy słabym oświetleniu, Fabre udało się uchwycić samicę aj-aj, znaną jako Kali, oddającą się tej wątpliwej rozrywce. "Nie sposób było nie zauważyć, że ta aj-aj dłubie w nosie" – stwierdziła główna autorka badania. "Nie było to tylko jednorazowe zachowanie, ale coś, w co była w pełni zaangażowana, wkładając swój niezwykle długi palec zaskakująco daleko w dół nosa, a następnie próbując tego, co wygrzebała, oblizując palec do czysta" – sprecyzowała.

Aj-aj dłubie w nosie

Łącznie z aj-aj i ludźmi, zaobserwowano 12 gatunków naczelnych, które podjadają swoje smarki. Jeśli chodzi o powód, cóż, jest to tajemnica i nie ma naukowego konsensusu. Możliwe, że chodzi wyłącznie o pomoc w oczyszczaniu nosa ze śluzu, ale w takim razie, po co go jeść, zwłaszcza jeśli używa się do tego narzędzia?

Jedno z badań sugeruje, że specyficzna konsystencja i słony smak wydzieliny są dla niektórych zwierząt przyjemne. Inni twierdzą, że jedzenie gilów pomaga im wzmocnić układ odpornościowy lub zapobiega przyleganiu bakterii do zębów.

Tomografia komputerowa głowy aj-aj pokazuje, jak daleko może sięgnąć jej długi środkowy palec podczas dłubania w nosie.
Źródło zdjęć: © Natural History Museum | Anne-Claire Fabre
Tomografia komputerowa głowy aj-aj pokazuje, jak daleko może sięgnąć jej długi środkowy palec podczas dłubania w nosie.

W przeciwieństwie do stosunkowo krótkich palców człowieka, długi i chudy środkowy palec aj-aj ma idealny kształt do głębokiego dłubania. Rekonstrukcja przewodu nosowego zwierzęcia oparta na tomografii komputerowej sugeruje, że jego zakrzywiony palec może sięgać aż do gardła, by wybierać zaschnięty śluz.

Palec życia i śmierci

Poza eksplorowaniem nosa charakterystyczny palec aj-aj pomaga im również w poszukiwaniu pożywienia. Naczelny używa swojego wydłużonego środkowego palca do poszukiwania obiadu poprzez stukanie w drewno i słuchanie pogłosu przed wydobyciem znajdujących się w nim pędraków.

Długi środkowy palec aj-aj zawładnął również wyobraźnią rodzimych mieszkańców Madagaskaru. Niektórzy z nich wierzą, że zwierzę ma właściwości prorocze. Lokalna legenda głosi, że osoba, którą aj-aj wskaże palcem, zostaje naznaczona przez samą śmierć.

Długie palce aj-aj
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
Długie palce aj-aj

Tymczasem w rzeczywistości to aj-aj jest narażone na wyginięcie. "Aj-aj są bardzo zagrożone i naprawdę potrzebują naszej pomocy" – stwierdził Roberto Portela Miguez, starszy kustosz w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i współautor badań, dodając, że ten rzadki gatunek jest zagrożony z powodu utraty siedlisk i polowań. Wyraził jednak nadzieję, że nowe badania mogą rozpalić zainteresowanie tym nietypowo wyglądającym stworzeniem.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)