NASA udostępnia za darmo inspirujący album "Earth"

NASA udostępnia za darmo inspirujący album "Earth"

Kanały pływowe na Bahamach
Kanały pływowe na Bahamach
Źródło zdjęć: © © NASA
Monika Homan
22.02.2019 09:17, aktualizacja: 22.02.2019 10:20

NASA udostępnia swoje zdjęcia satelitarne zupełnie za darmo - głównie w calach naukowych. Tym razem wydawcy albumu "Earth" ("Ziemia") postawili na wrażenia estetyczne. 69 zdjęć satelitarnych pokazuje, jak zróżnicowana jest nasza planeta.

W 1954 roku Amerykanie wystrzelili w kosmos pierwszego sztucznego satelitę Ziemi - Explorera 1. Właśnie wtedy dokonano pierwszych obserwacji naszej planety z kosmosu. Dziś, sześćdziesiąt lat później, teleskopy skierowane są poza granice Układu Słonecznego, a zdjęcia satelitarne Ziemi nieco już spowszedniały, choć wciąż potrafią zachwycać.

Pole lawy w Islandii
Pole lawy w Islandii© © NASA / "Earth"

"Earth" - wyjątkowy album przedstawiający Ziemię

Obrazy naszej planety widzianej z kosmosu przede wszystkim służą celom naukowym. Jednak na przecięciu sztuki i nauki stoją publikacje takie, jak "Ziemia" ("Earth") wydane przez NASA. Ta 168-stronicowa książka jest zbiorem pięknych zdjęć, które pokazują, jak zróżnicowana jest nasza planeta. Edgar Mitchell, amerykański astronauta nazwał kiedyś Ziemię "lśniącym, niebieskim i białym klejnotem". Teraz ten klejnot możemy podziwiać na stronach albumu.

Wyspy Kokosowe widziane z satelity
Wyspy Kokosowe widziane z satelity© © NASA / "Earth"

Książka podzielona jest na cztery części: atmosfera, woda, ląd, lód i śnieg. Zróżnicowanie faktur, kolorów i kształtów, jakie możemy zobaczyć na zdjęciach zachwyca i inspiruje. Na opatrzonych opisem i mapą zdjęciach możemy podziwiać między innymi potoki lawy wypływające z wulkanów, lazurowe obrazy raf koralowych, wirujące chmury, czy abstrakcyjnie "kwitnące" wody Morza Bałtyckiego.

"Lampa lawa" na Atlantyku
"Lampa lawa" na Atlantyku© © NASA

Co może inspirować bardziej, niż nasz świat, w którym żyjemy? "Ze wszystkich ciał niebieskich, które znajdują się w naszym zasięgu, najcudowniejsza, najbardziej wspaniała i tajemnicza okazuje się nasza planeta" - czytamy we wstępie albumu.

Jezioro Natron w Tanzanii
Jezioro Natron w Tanzanii© © NASA
W PDF-ie zupełnie za darmo
Zatoka Ruperta, Kanada
Zatoka Ruperta, Kanada© © NASA
Obraz
© © NASA / "Earth"
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)