Edward Burtynsky z nagrodą. Doceniono jego wkład w fotografię

Edward Burtynsky z nagrodą. Doceniono jego wkład w fotografię24.11.2021 13:02
Edward Burtynsky
Edward Burtynsky
Źródło zdjęć: © © Birgit Kleber

World Photography Organisation zadecydowało już, do kogo trafi tegoroczna nagroda Za wybitny wkład w fotografię. Zaszczyt ten przypadł kanadyjskiemu fotografowi Edwardowi Burtynskiemu, który znany jest ze zdjęć poruszających tematykę katastrof ekologicznych.

Edward Burtynsky dokumentuje na swoich pracach krajobrazy przemysłowe i za ich pomocą pokazuje kryzys ekologiczny, który już teraz dotyka nas w wielu regionach świata. Ze względu na swój wkład w promowanie tej tematyki jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych fotografów.

420586012692207432
Źródło zdjęć: © © Edward Burtynsky

Wystawa pokonkursowa

Sama nagroda to jednak nie wszystko. Prace artysty będzie można zobaczyć w wielkim formacie na wystawie pokonkursowej Sony World Photography Awards 2022 w londyńskim Somerset House. Co ciekawe, za wybór prac prezentujących rozwój jego kariery odpowiada sam fotograf. Możliwe więc będzie zobaczenie zarówno zdjęć z serii Anthropocene, pokazującej wpływ człowieka na planetę, jak i ujęć z Oil dotykających problemów wydobyciem i uzależnieniem społeczeństw od ropy naftowej.

Meet the artists of Anthropocene

To nie wszystko, bowiem osoby zainteresowane twórczością Burtynskiego będą miały okazję do zapoznania się z jego najnowszymi dziełami. W Somerset House pokazane będą wybrane fotografie z przygotowywanej na przyszły rok serii Africa. Fotograf zestawił w niej ze sobą piękne krajobrazy afrykańskich krajobrazów z obszarami, które na terenie kontynentu zostały całkowicie przekształcone przez człowieka.

420586012692469576
Źródło zdjęć: © © Edward Burtynsky

Piękne i przerażające dzieła

Sam Edward Burtynsky przyznał, że otrzymanie tego rodzaju nagrody ma dla niego ogromne znaczenie. Autor całą swoją karierę fotografa poświęcił na dokumentowanie świata celem zrozumienia problemów, z jakimi się borykamy jako ludzkość. Jak zauważył, poszczególne fotografie na wystawie najlepiej jest postrzegać jako całość. Zestawione wspólnie stanowią formę opłakiwania przyrody, którą tracimy na rzecz szeroko rozumianego rozwoju przemysłowego.

420586012692600648
Źródło zdjęć: © © Edward Burtynsky
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)