Edward Burtynsky z nagrodą. Doceniono jego wkład w fotografię
24.11.2021 13:02, aktual.: 25.11.2021 11:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
World Photography Organisation zadecydowało już, do kogo trafi tegoroczna nagroda Za wybitny wkład w fotografię. Zaszczyt ten przypadł kanadyjskiemu fotografowi Edwardowi Burtynskiemu, który znany jest ze zdjęć poruszających tematykę katastrof ekologicznych.
Edward Burtynsky dokumentuje na swoich pracach krajobrazy przemysłowe i za ich pomocą pokazuje kryzys ekologiczny, który już teraz dotyka nas w wielu regionach świata. Ze względu na swój wkład w promowanie tej tematyki jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych fotografów.
Wystawa pokonkursowa
Sama nagroda to jednak nie wszystko. Prace artysty będzie można zobaczyć w wielkim formacie na wystawie pokonkursowej Sony World Photography Awards 2022 w londyńskim Somerset House. Co ciekawe, za wybór prac prezentujących rozwój jego kariery odpowiada sam fotograf. Możliwe więc będzie zobaczenie zarówno zdjęć z serii Anthropocene, pokazującej wpływ człowieka na planetę, jak i ujęć z Oil dotykających problemów wydobyciem i uzależnieniem społeczeństw od ropy naftowej.
Meet the artists of Anthropocene
To nie wszystko, bowiem osoby zainteresowane twórczością Burtynskiego będą miały okazję do zapoznania się z jego najnowszymi dziełami. W Somerset House pokazane będą wybrane fotografie z przygotowywanej na przyszły rok serii Africa. Fotograf zestawił w niej ze sobą piękne krajobrazy afrykańskich krajobrazów z obszarami, które na terenie kontynentu zostały całkowicie przekształcone przez człowieka.
Piękne i przerażające dzieła
Sam Edward Burtynsky przyznał, że otrzymanie tego rodzaju nagrody ma dla niego ogromne znaczenie. Autor całą swoją karierę fotografa poświęcił na dokumentowanie świata celem zrozumienia problemów, z jakimi się borykamy jako ludzkość. Jak zauważył, poszczególne fotografie na wystawie najlepiej jest postrzegać jako całość. Zestawione wspólnie stanowią formę opłakiwania przyrody, którą tracimy na rzecz szeroko rozumianego rozwoju przemysłowego.