EIZO ColorEdge CG245W - graficzny monitor z kalibratorem

EIZO ColorEdge CG245W - graficzny monitor z kalibratorem

EIZO ColorEdge CG245W - graficzny monitor z kalibratorem
Mateusz Gołąb
16.04.2010 08:35, aktualizacja: 01.08.2022 15:23

ColorEdge CG245W to profesjonalny monitor dla fotografów i grafików z funkcją automatycznej, sprzętowej kalibracji wykorzystującej wbudowany sensor optyczny. W jego konstrukcji zastosowano matrycę klasy IPS oraz naturalnej rozdzielczości 1920 × 1200 ? typowej dla monitorów o przekątnej 24,1 cala.

ColorEdge CG245W to profesjonalny monitor dla fotografów i grafików z funkcją automatycznej, sprzętowej kalibracji wykorzystującej wbudowany sensor optyczny. W jego konstrukcji zastosowano matrycę klasy IPS oraz naturalnej rozdzielczości 1920 × 1200 ? typowej dla monitorów o przekątnej 24,1 cala.

Panel charakteryzuje się maksymalną jasnością na poziomie 270 cd/m2, kontrastem 850:1, kątami widzenia 178 stopni (zarówno w pionie, jak i w poziomie). Udostępniane przez monitor tryby pracy obejmują różne przestrzenie barw wykorzystywane zarówno w prepresie i obróbce fotografii (98% pokrycia AdobeRGB oraz 100% sRGB), jak i cyfrowej edycji i postprodukcji video (100% pokrycia dla Rec709/EBU/SMPTE-C, 102% dla NTSC). Funkcje wyświetlanie obrazu symulującymi sposób widzenia osób z zaburzeniami postrzegania kolorów (protanopii i deuteranopii) poszerzone zostały o trzeci tryb, odpowiadający wadzie wzroku polegającej na braku możliwości rozróżnienia kolorów żółtego i niebieskiego (tritanopia).

Najciekawszą cechą charakterystyczną nowej konstrukcji, jest funkcja automatycznej, sprzętowej kalibracji. Wykorzystuje ona wbudowany w monitor czujnik optyczny, ukryty podczas zwykłego użytkowania w górnej ramce monitora. Takie umieszczenie kalibratora ma kilka zalet. Przede wszystkim, możliwe jest uniezależnienie się od wykorzystywanego systemu operacyjnego, gdyż przeprowadzanie kalibracji, jak również ustalenie częstotliwości jej powtarzania, można skonfigurować z poziomu menu ekranowego OSD. Poza tym, do przeprowadzenia kalibracji nie jest konieczne wykorzystywanie żadnego zewnętrznego urządzenia pomiarowego.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do profilowania monitora CG245W wykorzystać posiadany, zewnętrzny kalibrator. Dołączane w zestawie oprogramowanie ColorNavigator umożliwia przeprowadzenie tego procesu w wygodny i nieskomplikowany sposób, w systemach operacyjnych rodziny Windows oraz Mac OS X. Jego funkcjonalność została poszerzona o narzędzie ?Corelation Utility?, które pozwala na ocenę różnic wyników pomiarów uzyskanych z wbudowanego oraz zewnętrznego kalibratora.

Aby zapewnić jak najwyższą dokładność odzorowania odcieni, każdy monitor ColorEdge CG245W jest fabrycznie kalibrowany. W elektronice monitora zapisywane są korelacje w parametrach uzyskiwanych w centralnym punkcie ekranu oraz zmierzone w miejscu badanym przez wbudowany kalibrator.

ColorEdge CG245W ? podobnie, jak inne modele monitorów tej serii ? wykorzystuje do kalibracji i wyświetlania obrazu 12-bitową tabelę kolorów 3D-LUT, na której wszelkie operacje doboru barw wykonywane są z 16-bitową precyzją. Obecna jest również funkcja DUE, dzięki której różnice w poziomie jasności czy odcienia na całej powierzchni matrycy, opisywane współczynnikiem ?E nie przekraczają wartości 3. Funkcja stabilizacji jasności wprowadza korekty do zmian poszczególnych tonów, powstających nie tylko wskutek rozgrzewania się podświetlenia, degradacji jego parametrów wskutek upływu czasu, ale również zmian charakterystyk tonalnej na skutek różnic w temperaturze otoczenia. Obraz powinien być idealny.

Do monitora można podłączyć maksymalnie trzy źródła sygnału video: dwa cyfrowe lub analogowe poprzez złącza DVI-I oraz jedno cyfrowe za pomocą złącza DisplayPort. To ostatnie umożliwia ponadto przesyłanie do monitora sygnału o 10-bitowej rozpiętości, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jednoczesnego opisu ponad miliarda odcieni (64-krotnie większa dokładność niż w przypadku sygnału 8?bitowego). Wszystkie złącza zgodne są ze standardem HDCP (dotyczy sygnału cyfrowego). Możliwości podłączenia różnych źródeł sygnału uzupełnia dwuportowy hub pracujący w standardzie USB 2.0.

Został on tak zaprojektowany, by możliwe było jego wykorzystanie zarówno podczas pracy z ustawieniem odpowiadającym orientacji portretowej, jak i poziomej. Oprócz zmiany orientacji podstawa FlexStand umożliwia również zmianę wysokości w zakresie do 157 mm, odchylenie w pionie o kąt 30° oraz obrót wokół osio pionowej o 172° stopnie w każdą stronę.

Monitor ColorEdge CG245W w sprzedaży dostępny będzie już na początku maja. Jego cena nie jest jeszcze znana.

Źródło: EIZO

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)