Elliott Erwitt uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię

Elliott Erwitt uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię

Elliott Erwitt uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię
Źródło zdjęć: © © Elliott Erwitt / MAGNUM PHOTOS
Redakcja Fotoblogia.pl
04.02.2015 11:50, aktualizacja: 26.07.2022 19:42

Elliott Erwitt, znany fotograf agencji Magnum, otrzymał nagrodę Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię. 86-letni Erwitt odbierze wyróżnienie osobiście podczas dorocznej gali w Londynie, która odbędzie się w czwartek 23 kwietnia.

Uroczystość zbiegnie się w czasie z obszerną prezentacją 60-letniego dorobku artysty. Jego najsłynniejsze i mniej znane prace będzie można oglądać od 24 kwietnia do 10 maja w londyńskim Somerset House, w ramach wystawy Sony World Photography Awards. Na 24 kwietnia zaplanowane jest również spotkanie Erwitta ze Stuartem Smithem, od wielu lat projektującym makiety jego książek.

Międzynarodową sławę przyniosły Erwittowi nieupozowane, często ironiczne, czarno-białe zdjęcia codziennego życia. Jego prace — zarówno komercyjne, jak i prywatne — łączą wizualną doskonałość z błyskotliwym i kpiarskim ujęciem prezentowanego tematu.

Obraz
© © Elliott Erwitt / MAGNUM PHOTOS

Elliott Erwitt jest Amerykaninem francuskiego pochodzenia. Od 1953 roku współpracuje z agencją Magnum, dla której dokumentował historyczne wydarzenia, osobowości, humor i absurd — z lekkością i wrodzonym wyczuciem dobrej fotografii. „Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji, umiejętnością wynajdywania czegoś ciekawego w zwyczajnym miejscu”, mówi Erwitt o swoim zawodzie. „Przekonałem się, że ma ona niewiele wspólnego z rzeczami, które się widzi, za to bardzo dużo wspólnego ze sposobem patrzenia na te rzeczy”.

Erwitt jest autorem doskonale rozpoznawalnych zdjęć prezydenta Nixona, Marilyn Monroe i paryskich psów, a także ogromnego — i stale powiększającego się — zbioru fotografii i filmów. Na wystawie w Somerset House znajdzie się wybór jego publikacji książkowych, zbiór archiwalnych odbitek, cyfrowa prezentacja cyklu Personal Best (ulubionych zdjęć Erwitta) oraz niektóre filmy.

Nagroda Sony World Photography Awards za wybitny wkład w fotografię przyznawana jest każdego roku osobie, której dorobek miał znaczenie dla całej branży fotograficznej. Wcześniej uhonorowano nią Eve Arnold, Williama Kleina, Marca Riboud, Williama Egglestona i Mary Ellen Mark.

Obraz
© © Elliott Erwitt / MAGNUM PHOTOS

Elliott Erwitt odbierze nagrodę podczas gali Sony World Photography Awards 2015, która odbędzie się w czwartek 23 kwietnia. Tego samego wieczoru ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu w kategoriach profesjonalnych oraz zdobywca nagrody L’Iris d’Or i tytułu fotografa roku SWPA.

Oprócz prac Elliotta Erwitta na wystawie w Somerset House znajdą się zdjęcia laureatów i zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards 2015.

Bilety na wystawę oraz na spotkanie Elliotta Erwitta ze Stuartem Smithem można rezerwować na stronie www.worldphoto.org/2015exhibition.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)