Epidemia świńskiej grypy w Meksyku - przegląd najciekawszych zdjęć

Epidemia świńskiej grypy w Meksyku - najciekawsze zdjęcia
Epidemia świńskiej grypy w Meksyku - najciekawsze zdjęcia
Krzysztof Basel

28.04.2009 12:00, aktual.: 28.04.2009 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przestraszeni mieszkańcy Meksyku, żołnierze noszący i rozdający ochronne maski na usta, pasażerowie sprawdzani na lotniskach - to najczęstsze motywy fotografii przedstawiających epidemię świńskiej grypy. Mimo to każda gazeta, agencja a przede wszystkim każdy fotograf inaczej przedstawia ten światowy problem. Dzięki temu możemy zobaczyć pusty stadion piłkarski w Meksyku na którym miał być rozegrany mecz, obraz z monitora na lotnisku, na którym widać temperaturę kontrolowanych pasażerów czy modlących się mieszkańców Mexico City. Postanowiłem przejrzeć najciekawsze galerie dotyczące epidemii prezentowane na stronach największych gazet i portal na świecie oraz w Polsce.

Świńska grypa to obecnie główny temat wałkowany na okrągło przez media. Jego popularność rośnie też w Internecie. Niestety, nie zawsze ilość przekłada się na jakość. Podobnie jest w przypadku zdjęć ukazujący zmagania z epidemią w Meksyku i na świecie. Trudno znaleźć na prawdę dobre fotografie przedstawiające ten światowy problem, ale trzeba przyznać, że nie jest to łatwy temat do fotografowania.

Epidemia świńskiej grypy w Meksyku - najciekawsze zdjęcia
Epidemia świńskiej grypy w Meksyku - najciekawsze zdjęcia

Pierwsze kroki skierowałem na strony agencji Reuters. Oni zawsze są na bieżąco, chociaż prezentują zdjęcia typowo prasowe. W obszernej galerii (aż 46 zdjęć) możemy znaleźć sporo interesujących kadrów. Podobają mi się fotografie ukazujące pusty stadion w Mexico City, na którym mecz piłki nożnej mają rozgrywać drużyny. Jedynym obserwatorem jest dziennikarz lokalnej gazety. Oczywiście noszący maskę na ustach. Na innym kadrze fotoreporter agencji sfotogafował Annę Lizę Manlutac - pracowniczkę laboratorium w San Diego, która na pokaz coś bada coś. Ze wszystkich stron otaczają ją dziennikarze i operatorzy z kamerami.

The New York Times
The New York Times

Galeria złożona z 11 zdjęć ukazuje jak epidemia świńskiej grypy szybko się rozprzestrzenia. W fotoreportażu widzimy sprawdzanych pasażerów na lotniskach, pilota i pracowników recepcji w maskach na ustach, ale także studentów z Kanady. Moim zdaniem najciekawszym zdjęciem jest fotografia nadesłana przez czytelnika. Zdjęcie ukazuje fanów zespołu the Rasmus, podczas koncertu w Guadalajara w Meksyku. Tylko jeden z nich nosi zieloną maskę na ustach.

WP.PL
WP.PL

Wirtualna Polska pozytywnie wyróżnia się na tle polskiej konkurencji. W galerii możemy zobaczyć dobrze wyselekcjonowane, interesujące fotografie z opisami. Zaskoczyło mnie zdjęcie ukazujące widok z monitora na lotnisku, gdzie widać pasażerów z podaną maksymalną temperaturą ciała. Zobaczymy tam także ciekawe fotografie z różnych zakątków świata, np. z Korei Płd., gdzie pielęgniarka szczepi dziecko, które wróciło z USA, ujęcie z tajlandzkiego laboratorium, gdzie produkuje się leki mające zwalczać niebezpieczny wirus czy zdjęcie szczepionej małej świnki na węgierskiej farmie. Zdecydowanie warto tu zajrzeć.

Dziennik
Dziennik

Polskie gazety i portale jak zwykle w większości negatywnie odbiegają od zachodnich konkurentów - zarówno pod względem treści jak i ilustracji. Można zerknąć na małe, dość chaotycznie ułożone i znane z innych serwisów fotografie na Dziennik.pl, ale lepiej wejść na strony NY Times'a czy The Washingotn Post.

Gazeta Wyborcza
Gazeta Wyborcza

Cykl prezentujący epidemię świńskiej grypy w Gazecie Wyborczej również niczym się nie wyróżnia. Zdjęcia nie tworzą harmonijnej całości, nie mają podpisów i co charakterystyczne dla serwisów GW, są nadto wyostrzone. Podobnie kiepsko wyglądaj galeria na Onecie.

The Washington Post
The Washington Post

Dobrze ułożona i wyselekcjonowana galeria The Washington Post zawiera 24 wysokiej jakości fotografie. Fotoedytorzy amerykańskiej gazety wykorzystali kilka zdjęć, którymi posługują się niemal wszystkie media na świecie, jak np. fotografię pary całującej się w maskach ochronnych. Mimo to warto zajrzeć na www.washingtonpost.com, ponieważ zgromadzona tam kilkanaście interesujących kadrów dotyczących świńskiej epidemii.

The Sacramento Bee - blog The Frame
The Sacramento Bee - blog The Frame

Piękne, świetnie wyselekcjonowane zdjęcia w bardzo dobrej jakości i dużych rozmiarach - tak w skrócie można określić piękną galerię przedstawioną przez blog The Frame. W cyklu możemy odnaleźć wiele motywów, ale tematem łączącym je wszystkie są maseczki ochronne. Widzimy je na twarzach mieszkańców Meksyku w różnych sytuacjach - w kościele, pracy, pociągu, na lotniskach a nawet na basenie. Noszą je zwykli ludzie, policjanci, żołnierze oraz siostry zakonne. Timowi Reese z The Sacramento Bee udało się ułożyć rewelacyjny cykl, który wybija się ponad wszystkie inne. Jeśli nie macie zbyt dużo czasu na przeglądanie większości galerii zdjęć dotyczących epidemii świńskiej grypy to zajrzyjcie tylko TUTAJ. Na pewno będziecie usatysfakcjonowani.

Na koniec warto wspomnieć, że odpowiednie grupy dotyczące meksykańskiej zarazy utworzono już na portalu Flickr.

Jakie strony ze zdjęciami dotyczącymi epidemii możecie jeszcze polecić?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)