Erotyka z początku XX wieku w stolicy [galeria]

Erotyka
Erotyka
Krzysztof Basel

13.04.2011 12:06, aktual.: 01.08.2022 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przez dwa wieczory, 29 i 30 kwietnia, prezentowana będzie wystawa pokazująca piękno kobiecego ciała uchwycone na 48 niezwykłych fotografiach z początku XX wieku.

Wystawa będzie prezentowana w Fotoplastikonie Warszawskim przy Al. Jerozolimskich 51 przez dwa wieczory – 29 i 30 kwietnia w godzinach wieczornych (20:00-22:00). Specjalne bilety kosztują 8 zł i są do nabycia w Fotoplastikonie Warszawskim od 1 kwietnia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Technika fotografowania stereoskopowego powstała w połowie XIX wieku, w dobie wielkich wynalazków, dzięki którym ówczesny człowiek odkrywał świat na nowo. Oglądając XIX-wieczne fotografie stereoskopowe, możemy poznać zainteresowania, życie codzienne i wyobrażenia o ówczesnym świecie ludzi sprzed ponad 100 lat. Fotografie stereoskopowe, które dzięki trójwymiarowości sprawiały wrażenie obcowania z oglądanymi przedmiotami, uwieczniały wszystko: choroby oczu, najodleglejsze zakątki świata, kosmos, naturę, scenki z życia codziennego. Jednymi z najpopularniejszych były jednak fotografie erotyczne, które przedstawiały piękno kobiecego ciała. Stereoskopowe zdjęcia erotyczne były niezwykle popularne przez kolejne dziesięciolecia, wszyscy zapewne pamiętają scenę z „Vabanku”, w której Duńczyk (Witold Pyrkosz), właśnie w fotoplastykonie, oglądał zmysłowe kobiety „bez gorsetu, turniury i pantalonów”. Fotografie przekazane przez Tomasza Bielawskiego pochodzą ze zbiorów Waltera Steina. Zostały wykonane w 1915 roku przez francuskiego fotografa Jules'a Richarda.

Więcej informacji o Fotoplastikonie znajdziecie na jego stronie. Polecamy![block position="inside"]1374[/block]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)