"Exposure 2" - dla wszystkich fanów klisz filmowych.

"Exposure 2" - dla wszystkich fanów klisz filmowych.

Kirill Goroditskiy
13.04.2010 09:01, aktualizacja: 01.08.2022 15:23

Są wśród nas - miłośników fotografii tacy, którzy z ubolewaniem wspominają czasy, gdy po 36 ujęciach, trzeba było wymienić kliszę w aparacie. Z jednej strony, nowoczesna fotografia jest wygodniejsza, ale straciła pierwiastek duszy, który wiązał się z rytuałem wywoływania filmów, naświetlania papieru fotograficznego czy przeglądania negatywów.

Z czasem, kolejne modele filmów są wycofywane z rynku. Jest jednak nadzieja dla tych, którzy pamiętają czym jest ?ziarno?. Producent oprogramowania fotograficznego - Alien Skin, wprowadził na rynek drugą wersję programu ?Exposure?, który wychodzi naprzeciw miłośnikom analogowej fotografii. Oczywiście nie zapewni on podobnej zabawy jak z odczynnikami, ale pozwala na obróbkę cyfrowego zdjęcia tak, żeby po wydruku efekt był niemal identyczny z tym analogowym.

Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy wieloma znanymi producentami klisz fotograficznych. Kiedy już znajdziecie ten ulubiony sprzed lat, wprowadzone zostaną odpowiednie korekty na obraz. Wówczas pozostaje do waszej kontroli panel ustawień, skalibrowany zgodnie z charakterystyką błony światłoczułej, którą wybraliście.

?Exposure 2? nie zastąpi nam analogowego aparatu z kliszą, ale pozwala na zachowanie kilku ważnych szczegół, charakterystycznych dla ?pracy? filmu i ostatecznie zachowania się obrazu na samej odbitce.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)