f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu

f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu
Źródło zdjęć: © © MF
Marcin Falana

16.11.2017 11:36, aktual.: 26.07.2022 18:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obiektywy to jeden z najważniejszych elementów sprzętu fotograficznego. Istnieje jednak jeden rodzaj fotografii, do której szkło nie jest potrzebne. Zobaczcie, jak przyjemnie można spędzić czas na fotografowaniu aparatem otworkowym.

Zero Image to nieduża firma z Hong Kongu, która produkuje ręcznie aparaty otworkowe z drzewa tekowego, które jest odporne na warunki atmosferyczne. Występują one w różnych wersjach zależnie od wersji otworku i formatu.

#BelieveInFilm - Zero Image Pinhole - Coastal Shoot

Craig Roberts z vloga e6 pokazał jak fotografuje się takim aparatem, spędzając dzień na fotografii otworkowej. Sednem fotografii otworkowej jest możliwość wykonania aparatu z jakiegoś pudełka czy puszki i fotografowanie bez optyki. Wystarczy odpowiednio dobrać otworek do wielkości puszki i można już bawić się w fotografię. Oczywiście zakładanie materiału światłoczułego jest trochę utrudnione. Rozwiązaniem jest właśnie aparat Zero Image, który jest bardziej dopracowanym aparatem otworkowym z odpowiednio dobranym otworkiem wykonanym laserowo. Odpowiada on przysłonie f/138 i do takiej przysłony ustawiamy czas ekspozycji. Przy dłuższych czasach należy uwzględnić efekt Schwarzschilda i odpowiednio wydłużyć ekspozycję. Krótko mówiąc bez statywu się nie obędzie. Jednak jak widać do fotografii krajobrazowej Zero Image świetnie się nadaje.

Zero Image
Zero Image© © MF

Tak się składa, że także jestem posiadaczem Zero Image 2000 w trochę uboższej wersji niż Craiga Delux, który oferuje dodatkowo poziomicę i spust wężyka. Dawno już nim nie fotografowałem i raczej jest ostatnio elementem wystroju, ale muszę przyznać, że po filmie Craiga nabrałem ochoty na jakiś plener z aparatem otworkowym. Może to być ciekawy powrót do podstaw - tylko negatyw w pudełku z otworkiem.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)