Facebook blokuje zdjęcie "przeseksualizowanych cebul". Naprawdę…?

Facebook blokuje zdjęcie "przeseksualizowanych cebul". Naprawdę…?
Marcin Watemborski

12.10.2020 09:02, aktual.: 26.07.2022 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pewna kanadyjska firma ogrodnicza doświadczyła dziwnego zachowania algorytmów Facebooka, który uznał ich produkty za przeseksualizowane. Na pewno zdarzają się warzywa i owoce, które kojarzą się dwuznacznie, ale cebule…?

Gaze Seed Company to firma zajmująca się sprzedażą nasion różnych warzyw i owoców. Jak większość biznesów, ten również promuje się w mediach społecznościowych. Jeden z produktów o nazwie "Cebula, Walla Walla Sweet (nasiona)" zgorszył algorytmy Facebooka.

Zdjęcie, które firma wrzuciła na Facebooka, znajduje się na opakowaniu nasion. Przedstawione są na nim cebule w koszyczku oraz jedna przekrojona na pół z widocznym środkiem. W uwagach Facebooka była informacja o tym, że "produkty są ułożone w zbyt seksualny sposób". Ciekawe, co kierowało algorytmami w oznaczeniu tego zdjęcia. Przecież sztuczna inteligencja powinna działać lepiej.

Oczywiście Gaze Seed Company nie robiła problemów i po prostu zamieściła zrzut ekranu ze wspomnianą wyżej informacją w formie żartu na swoim fanpage’u. Meg Sinclar z kanadyjskiego oddziału Facebooka skomentowała jednak sytuację, informują o wykorzystywaniu algorytmów do oznaczania zdjęć, które mogą być potencjalnie gorszące i czasem po prostu działają nie aż tak dokładnie, jak powinny.

W pierwszej połowie 2020 roku z Facebooka zastało usunięte 75,2 miliona zdjęć, które miały zabarwienie erotyczne. Co ciekawe, ta liczba jest mniejsza niż zazwyczaj, co jest wpływem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i zmniejszonej ilości pracowników, którzy weryfikują wykryte przez algorytmy grafiki.

Wracając do Gaze Seed Company – przez całe zamieszanie i nagłośnienie sprawy, firma sprzedała więcej nasion wspomnianej cebuli w przeciągu ostatnich dni niż przez minione 5 lat. Jeden z managerów sklepu, Jackson McLean, nie kryje zadowolenia i przyznaje, że całe zajście nieźle go rozbawiło.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)