Facebook cenzuruje zdjęcia Irvinga Penna, mistrza fotografii

Facebook cenzuruje zdjęcia Irvinga Penna, mistrza fotografii

Facebook cenzuruje zdjęcia Irvinga Penna, mistrza fotografii
Źródło zdjęć: © © Irving Penn
Monika Homan
11.09.2018 11:12, aktualizacja: 26.07.2022 17:52

Facebook czasem posuwa się trochę za daleko w egzekwowaniu zasad określonych w standardach społeczności. Tym razem ocenzurował zdjęcie Irvinga Penna - słynnego amerykańskiego fotografa XX wieku.

Irving Penn jest jednym z najbardziej znanych fotografów modowych XX wieku. Pracował dla Vogue przez ponad sześćdziesiąt lat. Poza fotografią modową i portretową, jednym z jego głównych projektów był "World is Small Room", w którym fotografował ludzi z odmiennych kultur i rejonów świata.

Jedno z takich zdjęć zostało ostatnio ocenzurowane przez Facebooka. Fotograf Cliff Cheng udostępnił zdjęcie słynnego fotografa, przedstawiające dwójkę ludzi z plemienia z Kamerunu. Zdjęcie zostało usunięte po kilku minutach, ponieważ naruszyło standardy wyznaczone przez portal, pokazując nagość.

Cliff poprosił o ponowne rozpatrzenie sprawy tłumacząc, że zdjęcie, którego dotyczy "było wcześniej publikowane w Vogue, a Irving Penn jest jednym z najważniejszych fotografów w historii”.

Standardy społeczności dopuszczają możliwość publikacji treści przedstawiających nagość, kiedy jej celem jest chęć zwiększenia świadomości społecznej, cele edukacyjne bądź medyczne, albo forma protestu. Znajdziemy tam też zapis: "Zezwalamy także na publikację zdjęć obrazów, rzeźb i innych dzieł sztuki przedstawiających nagie postacie”.

Administratorzy po rozpatrzeniu prośby Cliffa uznali, że zdjęcie wciąż łamie zasady portalu i musi zostać usunięte. Co ciekawe, to samo zdjęcie na stronie poświęconej zdjęciom Irvinga Penna nie budzi żadnych zastrzeżeń. Najwyraźniej to, czy coś jest sztuką, czy nie, zależne jest od tego, gdzie się pojawia.

Od pewnego czasu algorytmy i administratorzy Facebooka są nieco nadwrażliwi na wszelkie "zakazane" treści. Być może wpływ na to mają też sami użytkownicy notorycznie zgłaszając zdjęcia, które choć trochę odbiegają od wyznaczonych standardów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)