Facebook rozpozna i opisze zdjęcia niewidomym. To świetna wiadomość!

Facebook poinformował o aktualizacji swojego systemu sztucznej inteligencji. Jedną z ulepszonych funkcji jest automatyczne rozpoznawanie i opisywanie obrazów (AAT), które działa od 2016 roku. Teraz jest znacznie dokładniejsze. W połączeniu z audiodeskrypcją pomoże ludziom niewidomym.

Facebook rozpozna i opisze zdjęcia niewidomym. To świetna wiadomość!
Marcin Watemborski

21.01.2021 | aktual.: 21.01.2021 10:57

System opisywania obrazów w połączeniu z audiodeskrypcją ma pomóc korzystać z Facebooka osobom niewidomym i niedowidzącym. Działa on na zasadzie rozpoznawania treści obrazu za pomocą wytrenowanej sztucznej inteligencji i opisywania go tekstem, który później jest czytany przez automat.

Nowa aktualizacja algorytmów Facebooka zawiera nową generację systemu. Ma on być też nawet do 10 razy dokładniejszy, a opisy bardziej szczegółowe. Oprócz ogólnego zarysu sytuacji przedstawionej na zdjęciu, osoba korzystająca z audiodeskrypcji usłyszy, co robią bohaterowie fotografii oraz w jakiej scenerii się znajdują. Nie zabrakło też rozszerzenia możliwości kognitywnych odpowiedzialnych za zwierzęta.

Opis: "Na obrazie może być 1 stojąca osoba osoba w odzieży wierzchniej i Machu Picchu".
Opis: "Na obrazie może być 1 stojąca osoba osoba w odzieży wierzchniej i Machu Picchu".

Sztuczna inteligencja Facebooka opiera się na maszynowym uczeniu. Podstawą do niego ą oczywiście zdjęcia wrzucane przez użytkowników. Dzięki ich ogromnemu zróżnicowaniu, zbiór danych jest bardzo obszerny. Dodatkowo jest on wspierany przez zdjęcia z Instagrama, który jest własnością Facebooka. Dokładne opisywanie obrazów przez hashtagi znacznie ułatwia sprawę.

Obecny system AAT jest w stanie rozpoznać ponad 1200 różnych scenariuszy przedstawionych na zdjęciach i opisać je w miarę naturalnie. W ten sposób daje on pogląd ludziom niewidomym i niedowidzącym na ich oś czasu. Dodatkowo system audiodeskrypcji działa w 45 językach. To świetne rozwiązanie, które zdecydowanie zmniejsza odczucie cyfrowego wykluczenia ludzi z niepełnosprawnościami. Pamietajmy, że media społecznościowe są współcześnie bardzo istotne.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)