Facebook stworzy wirtualny świat wspomnień na bazie twoich zdjęć

Facebook stworzy wirtualny świat wspomnień na bazie twoich zdjęć
Marcin Watemborski

04.05.2018 08:22, aktual.: 26.07.2022 18:02

Facebook robi coś niesamowitego. Tworzy wirtualny świat ze szczątkowych danych. Dzięki temu będziemy mogli przeżywać swoje wspomnienia podobnie, jak kiedyś. Przynajmniej z założenia programistów portalu. Na ile te kreacje będą trafne? Przyszłość pokaże.

Rachel Franklin z działu social VR Facebooka pokazała na konferencji F8 minutowy filmik, który przedstawia działanie technologii. Najnowsza funkcja wykorzystuje technologię fotogrametrii, czyli wykorzystania fotografii do mapowania i mierzenia odległości między różnymi przedmiotami. Na podstawie tego ma powstawać trójwymiarowa przestrzeń. W której zostanie umieszczone nasze zdjęcie, lub filmik.

Facebook 3D VR Reconstruction for Photo Memories

Facebook ma przetwarzać nasze posty tak, by punkt po punkcie tworzyć wirtualną rzeczywistość, byśmy mogli ”przemierzać trójwymiarową przestrzeń naszych wspomnień”. Brzmi to bardzo poetycko i wskazuje na znaczny rozwój technologii. To naprawdę ciekawe, aczkolwiek zastanawiającym jest to, na ile trafne okaże się to wszystko. Przecież komputer nie ma prawa wiedzieć, jak dokładnie wygląda przestrzeń, w której ujęliśmy nasze wspomnienia.

Obraz

Póki co – cała technologia dopiero raczkuje, aczkolwiek już niedługo może znacznie się rozwinąć. To pewnie kwestia kilku lat, a będziemy mogli zobaczyć wirtualną rzeczywistość, stworzoną na podstawie jednego zdjęcia. Obecnie, jak widzicie na zdjęciach, wygląda to dość niezdanie – ja zlepek wielobarwnych kropek, ułożonych w pozorne kształty. I tak jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co już udało się stworzyć.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)