Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie

Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie

Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie
Źródło zdjęć: © © Daniel Centeno / [Instagram](https://www.instagram.com/pilotganso/)
Marcin Watemborski
12.09.2017 10:49, aktualizacja: 19.03.2020 20:21

Fake photos, fake news, fake wszystko... Po raz kolejny pojawia się temat kwestionowania zdjęć i wiadomości, które pojawiają się w internecie. Pamiętam, że w czasach, gdy internet zaczynał podbijać Polskę, panowało przekonanie, że wszystko trzeba dodatkowo sprawdzić. Dzisiaj mało osób to robi, a ten przypadek potwierdza bezmyślność.

Co to znaczy fake photos?

Fake to po prostu oszustwo. Fake photos, tak samo jak fake news – są to sfałszowane zdjęcia, którym ktoś przypisuje historię, tak samo jak w przypadku puszczenia tzw. kaczki dziennikarskiej. Niepotwierdzona informacja trafia do obiegu medialnego. Żyjemy w czasach, w których ludzie wierzą w to, co im się podstawi pod nos. Rzadko kiedy ktoś zastanawia się nad prawdziwością podanych informacji.

Co to znaczy selfie?

Selfie to rodzaj autoportretu spopularyzowany w erze smartfonów. Jest to fotografia najczęściej robiona z ręki, na której osoba fotografująca przedstawia siebie lub swoje odbicie w lustrze. Jednak selfie nie jest "współczesną" techniką i jest znana już od lat, chociaż w zupełnie innej formie.

Przypadek Daniela Centeno

Daniel Centelo zawodowo lata samolotami. Prowadzi również konto pilotganso na Instagramie, które obecnie ma ponad 70 tysięcy obserwujących. Na przestrzeni kilku ostatnich lat Daniel wrzucał selfie, na których widać, że jest poza samolotem podczas lotu. Wyobrażacie sobie, że ludzie w to uwierzyli?

Muszę wam powiedzieć, że to zdjęcie nie jest prawdziwe, jakby co. Tryb Photoshopa włączony.

Aż dziwne, że niektórym nie dało do myślenia to, że samolot leci bardzo, bardzo szybko, a ktokolwiek, kto w ogóle znalazłby się przy jakimkolwiek otworze zostałby wyssany za zewnątrz. Wolę nie myśleć, co mogłoby spotkać śmiałka, który wychyla się z kokpitu. Właściwie to nie byłoby możliwe w wielu przypadkach, ponieważ okna kokpitu często nie są w ogóle otwierane.

Obraz

Oczywiście lotnicze selfie Centeno nie są prawdziwe. Facet składa zdjęcia w Photoshopie. Jak widać – robi to na tyle dobrze, że wiele osób uwierzyło, że są prawdziwe. Dla niektórych nie miało nawet znaczenia to, że pilot wprost pisał o tym, że to fotomontaże. Oczywiście na zdjęciach można dopatrzeć się detali, które wskazują na manipulację, jak idealnie ułożona fryzura oraz zbyt stabilne zdjęcia – przecież samoloty latają szybko! A, jest jeszcze jeden szczegół – w odbiciu okularów przeciwsłonecznych jest kompletnie inna sceneria niż na zdjęciu.

Obraz

Zdjęcia Centeno pojawiły się na wielu portalach, gdzie ludzie bez zastanowienia zaczęli wierzyć w to, że facet serio wychyla się z samolotu. Powiedzmy to na głos – należy myśleć. Zwyczajnie w świecie – wystarczy chwila, by spojrzeć na zdjęcie i logicznie zastanowić się czy taka sytuacja może wystąpić. Zakładając, że w samolotach Centeno są otwierane okna, to jak bardzo nieodpowiedzialny musiałby on być, by wychylać się przez nie, ryzykując własnym życiem już w chwili wysunięcia głowy przez okno.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie Daniela Centeno

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)