Female in Focus. Pierwsza edycja konkursu fotograficznego tylko dla kobiet

Female in Focus. Pierwsza edycja konkursu fotograficznego tylko dla kobiet

Female in Focus. Pierwsza edycja konkursu fotograficznego tylko dla kobiet
Źródło zdjęć: © © Sandra Minten / Female in Focus
Justyna Kocur-Czarny
25.09.2019 10:17, aktualizacja: 26.07.2022 15:37

Celem konkursu jest podkreślenie wyjątkowości zdjęć wykonanych przez kobiety oraz zachęcenie ich do startu w konkursach. Jury wyróżniło 20 pojedynczych zdjęć oraz dwa projekty.

Organizatorami konkursu są: Studio 1854 (agencja British Journal of Photography, działająca od połowy XIX wieku) oraz United Photo Industries, czyli nowojorska organizacja non-profit działająca na rzecz zrozumienia i szerszego dotarcia sztuki fotografii.

Według danych zgromadzonych przez organizatorów konkursu 80 proc. kończących studia fotograficzne to kobiety, podczas gdy wśród profesjonalnych fotografów reprezentacja kobiet to zaledwie 15 proc. Nie najlepiej wygląda także statystyka liczących się nagród: 8 na 9 zwycięzców w World Press Photo stanowią mężczyźni.

Obraz
© © Erin Lubin / Female in Focus

Female in Focus ma na celu pokazać indywidualne piękno fotografii tworzonych przez kobiety i zwrócić uwagę na problem dyskryminacji ze względu na płeć. Ma również zachęcić fotografki do brania udziału w konkursach i pokazać, że mogą one wygrywać i pokazywać swoje prace w galeriach na równi z mężczyznami.

Od 22 października do 15 listopada 2019 roku dwadzieścia wyróżnionych zdjęć oraz dwa projekty fotograficzne będzie można obejrzeć w galerii United Photo Industries w Nowym Jorku. W jury również zasiadły wyłącznie kobiety z Brandei Estes (Dyrektorką Działu Fotografii w Sotheby's) i Deviką Daulet-Singh (Dyrektorką PHOTOINK), jako przewodniczącymi.

Obraz
© © Kathy Yates / Female in Focus

Abstrahując od polityczno-społecznego wymiaru konkursu, Female in Focus jest po prostu zbiorem dobrych zdjęć. Miejmy zatem nadzieję, że pierwsza jego edycja nie będzie ostatnią. Galerię wszystkich nagrodzonych możecie znaleźć tutaj.

Obraz
© © Efrat Sela / Female in Focus
Obraz
© © Nancy Newberry / Female in Focus
Obraz
© © Sofia Sebastian / Female in Focus
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)