Film na weekend - Annie Leibovitz: Życie w obiektywie

Fot. Annie Leibovitz
Fot. Annie Leibovitz
Łukasz Łusiak

29.04.2011 17:26, aktual.: 01.08.2022 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli macie w ten długi weekend trochę wolnego czasu, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego "Annie Leibovitz: Życie w obiektywie" z 2006 roku. Obraz odsłania prawdę o autorce wspaniałych zdjęć i ludziach stojących przed jej obiektywem. Do obejrzenia w Internecie, po polsku i za darmo.

Annie Leibovitz - tej kobiety nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu szanującemu się fotografowi. Kto nie słyszał o jednej z najsłynniejszych i najbardziej znanych artystek fotografek na świecie. Anne to twórczyni intymnych i bardzo osobistych sesji największych gwiazd. 40 lat wspaniałej kariery. A wszystko rozpoczęło się od dokumentowania sceny muzycznej lat 70.

Ciekawym opisem pracy Annie jest film "Annie Leibovitz: Życie w obiektywie" z 2006 roku. Teraz można go obejrzeć za darmo na stronie internetowej kinoplex.gazeta.pl. Materiał wyreżyserowała Barbara Leibovitz - siostra Annie.

fot. Annie Leibovitz
fot. Annie Leibovitz

Nakręcony przez nią dokument to wspomnienie najważniejszych wydarzeń w życiu artystki. Poznamy miedzy innymi historie znanej, skandalicznej na owe czasy, fotografii nagiego Johna Lennona tulącego się do ubranej w czerń Yoko Ono. Fotografia powstała niedługo przed tragiczną śmiercią Johna Lennona. To jeden z ostatnich wizerunków artysty.

fot. Annie Leibovitz
fot. Annie Leibovitz

W dokumencie pokazano również kulisy niezwykłego związku Annie Leibovitz i Susan Sontag, jej przewodniczki, muzy i życiowej partnerki. Związku, który 6 lat temu przerwała śmierć pisarki. Z filmu dowiemy się również, skąd wzięło się zamiłowanie Annie do fotografii. Jak sama wyjaśnia:

Nasze rodzinne życie w dużej mierze toczyło się w samochodzie. Czasem myślę, że stąd się wzięło to fotografowanie. Kiedy jedziesz samochodem, oglądasz świat przez prostokąt wyznaczony przez okienną ramę. Tak jak na zdjęciu (...) Jakie jest życie fotografa? To życie oglądane przez obiektyw.

Dla osób interesujących się fotografią film z pewnością jest wart obejrzenia. Czy znacie inne miejsca w Sieci, gdzie można obejrzeć dobre filmy o fotografii?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)