Filmowy przegląd zdjęć roku 2012
Koniec roku to czas wielkich podsumowań. Przyjrzeliśmy się kilku filmom opublikowanym przez agencje fotograficzne i magazyny. Które zdjęcia wybrano jako reprezentujące mijający rok?
Zaczynamy od „National Geographic”. Najbardziej interesujące zdjęcia opublikowane przez ten magazyn w mijającym roku można zobaczyć na filmie (z krótkim komentarzem redaktora naczelnego, Chrisa Johnsa), a chcący przyjrzeć się każdemu zdjęciu z osobna mogą również zajrzeć do galerii. Gust redakcji w kilku miejscach pokrywa się z wyborami jury międzynarodowych konkursów (Mitch Dobrowner, fotograf tornad, został laureatem L'Iris D'Or, fotografie pingwinów Paula Nicklena zostały docenione przez jury konkursu Veolia Wildlife Photographer of the Year). Co zwraca uwagę w doborze zdjęć? Na pewno powracający temat znikania, zagrożenia. Wielu fotografów wybrało temat zmieniającego się krajobrazu, ale też kultur czy języków, których już wkrótce albo nie będzie na świecie, albo ulegną drastycznym zmianom (jak Lynn Johnson fotografująca mieszkańców Tuvy, z których jedynie trzystu zna tradycyjny język regionu, czy Aaron Huey i jego reportaż o życiu północnoamerykańskich Lakotów). Można wyobrazić sobie potencjalne głosy krytyki, że fotografowanie ludzi zagrożonych czy w trudnym położeniu po to, aby ludzie Zachodu mieli co pooglądać jest nie fair, ale z drugiej strony, jak powiedział kiedyś Joel Meyerowitz - „bez fotografii nie ma historii”.
Magazine's Photos of the Year | National Geographic
Rok 2012 w 60 sekundach podsumowuje Reuters. O 95 zdjęciach roku, wybranych przez agencję, pisaliśmy już wcześniej. Tym razem w ReutersTV można zobaczyć zmontowane zdjęcia w wersji filmowej. Dominują dramaty: wojna w Syrii, huragan Sandy, kryzysowe nastroje w Europie, strajki górników w RPA... dla równowagi pozytywnych czy neutralnych wydarzeń jest niewiele: migawki z olimpiady, skok Felixa Baumgartnera. Czy świat jest rzeczywiście dość podłym miejscem, czy – jak wolą niektórzy – po prostu media preferują drastyczne treści?
[solr id="fotoblogia-pl-62323" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1935,zobacz-zdjecia-o-ktorych-mowiono-w-2012-roku-galeria" _mphoto="zrzut-ekranu-2012-02-10--6ccf285.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2454[/block]
Podobny przekrój tematów można znaleźć w podsumowaniu zdjęć roku "Time'a". Warto zwrócić uwagę na wstrząsające fotografie Dominica Nahra, wykonane podczas krótkiej wojny między Sudanem a Sudanem Południowym, o której istnieniu – jak mówi sam fotograf – większość świata nie miała nawet pojęcia.
Google ma bardziej optymistyczne wiadomości, a przynajmniej tak wynika z dorocznego podsumowania Google Zeitgeist. To zestawienie fraz najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę. Ilustruje je materiał fotograficzny i filmowy. Co mówi Google? W 2012 roku świat interesował się rekordami odkryciami naukowymi: odkryciem bozonu Higgsa, lotem pierwszej chińskiej kosmonautki, skokiem Felixa Baumgartnera. W polityce rok zdominowały wybory prezydenckie w USA i we Francji. Oczywiście nie ma mowy o pełnym optymizmie. Rok 2012 to również finansowa zapaść Grecji, konflikt palestyńsko-izraelski, powodzie na Filipinach. Pożegnaliśmy wielu znanych ludzi (w 2012 roku użytkownicy najczęściej poszukiwali w Google informacji o Whitney Houston).
[solr id="fotoblogia-pl-62670" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1923,zobacz-jak-zmienil-sie-swiat-fotografii-w-2012-roku" _mphoto="podsumowanie-snapseed-62-47cc281.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2455[/block]
Film przygotowało studio Whirled Creative.