Filmulator – open-source'owy edytor RAW opartym na wywoływaniu odbitek

Program Filmulator.
Program Filmulator.
Źródło zdjęć: © Filmulator
Mateusz Czerniak

28.01.2021 06:02, aktual.: 06.03.2024 22:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Filmulator to open-source'owy edytor plików RAW oparty na procesie wywoływania filmu. Jest on znacznie bardziej ograniczony niż oprogramowanie takie jak Lightroom czy Capture One, ale jego algorytm mapowania tonów jest podobno stworzony tak, aby był szybszy i łatwiej uzyskał dobry rezultat.

Filmulator nie ma być zamiennikiem dla pełnych, płatnych aplikacji, ale zamiast tego być zaprojektowany tak, aby zapewnić prosty, łatwy do nauczenia się, usprawniony "workflow", który pozwoli każdemu osiągnąć solidne wyniki.

– Interfejs użytkownika został zaprojektowany tak, aby obsługa była płynniejsza. Kadrowanie jest w Filmulatorze przyjemne, a nie frustrujące, ponieważ możesz łatwo zmienić proporcje obrazu na wcześniej ustawione – pisze CarVac, twórca programu.

Dodaje też, że widok jest zawsze ostatecznie obliczany w pełnej rozdzielczości, a w innych edytorach można uzyskać dokładny wynik tylko po powiększeniu do 1:1. Filmulator pokazuje, jak wygląda ostateczny obraz, można go płynnie powiększać i przesuwać, a powiększanie nie ma limitu.

Filmulator przetwarza pliki RAW z aparatów tak, aby symulować proces wywoływania filmu. Ma to przypominać naświetlanie matrycy, jak materiału światłoczułego. CarVac mówi, że dzięki temu jasne obszary stają się ciemniejsze, co powoduje rozszerzenie dynamiki tonalnej.

Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu, gdzie również ściągniecie go za darmo. Jest on dostępny w wersji na Windowsa oraz Linuxa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także