Filmy o fotografii do obejrzenia na Planete+ Doc Film Festival w maju

Montaż zrzutów ekranów z filmów "Atlas" i Wodne znaki"
Montaż zrzutów ekranów z filmów "Atlas" i Wodne znaki"
Piotr Kała

22.04.2014 09:18, aktual.: 26.07.2022 19:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

9-18 maja w Warszawie, Wrocławiu i 20 innych miastach odbędzie się 11. Planete+ Doc Film Festival, na którym będzie można obejrzeć m.in. filmy związane z fotografią.

Pierwszym filmem, który może zainteresować amatorów fotografii, jest dokument francuskiego fotografa Magnum Photos Antoine'a D’Agaty pt. "Atlas". Wyreżyserowany przez D’Agatę obraz pokazuje świat, w którym żyje ten wyjątkowy człowiek. Seks i narkotyki zawsze były częścią jego prywatnego i artystycznego życia, bo okazuje się, że własna biografia i uprawiana przez niego sztuka połączone są ciasnym uściskiem. W filmie przedstawiono postacie, które D’Agata spotyka na swojej drodze. Prostytutki, alfonsi, handlarze narkotyków – wszyscy oni są bohaterami tego fragmentarycznego, bardzo osobistego filmowego pamiętnika.

Atlas (Atlas) TRAILER

W sekcji Klimat na zmiany będzie można obejrzeć film "Wodne znaki" w reżyserii Jennifer Baichwal i Edwarda Burtynsky'ego. Ten drugi jest znanym fotografem, dokumentuje naturę zmienioną pod wpływem działalności człowieka. "Wodne znaki" przedstawiają różne aspekty związku człowieka z wodą, pokazują historie z rozmaitych stron świata. Poznajemy sposób, w jaki traktujemy wodę, czego się od niej uczymy, jak ją wykorzystujemy i jakie mogą być tego konsekwencje.

W filmie pokazano olbrzymie pływające farmy na chińskim wybrzeżu Fujian, a także największą na świecie tamę Xiluodu. Odwiedzamy jałową pustynną deltę, gdzie rzeka Colorado wpada do oceanu, a także pełne wody garbarnie skór w Dhace. Oglądamy zawody surfingowe U.S. Open na plaży w Huntington, jak również Kumbh Mela w Allahabadzie, gdzie 30 milionów ludzi gromadzi się w tym samym czasie podczas sakralnych kąpieli w Gangesie. Słuchamy naukowców, którzy wiercą na lodowcu w Grenlandii tunele o głębokości 2 km, a także badają dziewicze ujęcia wody na północny Kolumbii Brytyjskiej. To nakręcony techniką 5K o wysokiej rozdzielczości film pełen spektakularnych ujęć.

WATERMARK Trailer | New Release 2013 | Festival 2013

  1. Planete+ Doc Film Festival to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, na którym zostanie pokazane ponad 150 filmów, a do Warszawy i Wrocławia przyjedzie przeszło 70 twórców (reżyserów, producentów, operatorów) i bohaterów filmów pokazywanych na festiwalu. Projekcjom w obu miastach będą towarzyszyć m.in. debaty, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, imprezy muzyczne, warsztaty i wykłady mistrzowskie. Ponadto w ramach „weekendu z

festiwalem PLANETE+ DOC” (16-18 maja) będą projekcje także

w kinach studyjnych w ponad 20 miastach w Polsce.

Na stronie planetedocff.pl znajduje się szczegółowy program filmowy festiwalu oraz wydarzeń towarzyszących.

Sprzedaż biletów w warszawskiej Kinotece, wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz na stronach Kinoteki, Iluzjonu i DCF we Wrocławiu rozpocznie się 1 maja. Sprzedaż biletów w warszawskim kinie

Iluzjon startuje 4 maja.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)