Filmy o fotoreportażu, dzięki którym inaczej spojrzysz na świat...

Filmy o fotoreportażu, dzięki którym inaczej spojrzysz na świat...
Źródło zdjęć: © rozrywka.trojmiasto.pl
Szymon Bartos

26.02.2014 19:19, aktual.: 26.07.2022 20:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziś zachęcam was do obejrzenia filmów dokumentalnych, które wywarły na mnie ogromne wrażenie i są bogatym źródłem wiadomości na temat fotoreportażu.

Oglądanie filmów dokumentalnych o fotografii to dla każdego z nas wielka frajda. Każdy z nich wnosi ogrom nauki do naszego fotograficznego życia. Przez długi czas zastanawiałem się jakie filmy tutaj zamieścić, ale myślę, że te które wybrałem spodobają się każdemu.

[h4]Fotograf wojenny/War photographer (2001)[/h4]

Obraz
© wikipedia.org

Jest to film przedstawiający pracę James’a Nachtwey’a (urodzony w 1948 roku). Jest on jednym z najwybitniejszych współczesnych fotoreporterów amerykańskich i kilkukrotnym laureatem prestiżowych nagród w tym World Press Photo. Film zapiera dech w piersiach. Ukazuje w jak niebezpiecznych warunkach powstają jego fotografie. Do aparatu fotograficznego James Nachtwey przymocował miniaturową kamerę. Dzięki temu widz ma szansę ujrzeć świat niemal z perspektywy fotografa wojennego. Film ten w 2001 roku był nominowany do Oscara. Jest naprawdę warty obejrzenia.

[h4]The Many Lives of William Klein (2012)[/h4]

Na zdjęciu: William Klein
Na zdjęciu: William Klein© http://www.zimbio.com

William Klein urodził się w 1928 roku w Nowym Jorku. W wieku 20 lat przeniósł się do Francji. Jest fotoreporterem i fotografem mody. Zwycięzca kilku ważnych dla każdego fotografa nagród. W swojej twórczości poszukuje metod nietradycyjnych. Za pomocą aparatu utrwala obiekty, przedmioty czy ludzi, którzy go interesują i inspirują. Film przedstawia życie Williama. Myślę, że spodoba się każdemu kto miał styczność z fotografią.

The Many Lives of William Klein (2012)

[h4]Robert Capa In Love and War (2003)[/h4]

Obraz
© www.filmweb.pl

Film ten przedstawia życie jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. Robert Capa urodził się w 1913 roku w Budapeszcie. Zginął mając 41 lat w wyniku wybuchu miny lądowej w Wietnamie w 1954 roku. Fotografia dla niego była sposobem na walkę z faszyzmem, a zamiast nosić przy sobie broń nosił jedynie aparat. Jest to człowiek uhonorowany Prezydenckim Medalem Wolności. Jest to film dokumentalny przedstawiający również jak powstawały jego niepowtarzalne fotografie. Do obejrzenia tego filmu również chcę was zachęcić.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)