Flamingi jedzą w bardzo dziwny sposób. Pokazał to ten film

Flamingi jedzą w bardzo dziwny sposób. Pokazał to ten film

Flamingi jedzą w bardzo dziwny sposób. Pokazał to ten film
Marcin Watemborski
07.09.2020 06:53, aktualizacja: 26.07.2022 14:45

Flamingi to dość specyficzne zwierzęta. Kojarzymy je głównie z ich różowego upierzenia, stania na jednej nodze i chodzenia w grupkach. Zakakujących ciekawostek na ich temat jest więcej. Jedną z nich uchwycili fotografowie zoo w USA.

Niecodzienne nawyki pokarmowe flamingów

W ogrodzie zoologicznym w kalifornijskim San Diego postanowiono przyjrzeć się bliżej sposobie, w jaki jedzą flamingi. Podwodna kamerka obserwowała je bacznie, ujawniając ich oryginalne zwyczaje.

Underwater Flamingo Feeding

Na 2,5-minutowym nagraniu widać, jak ptaki zanurzają swoje głowy i pracują dziobami, wyłapując fragmenty pożywienia. Patrząc po filmiku, nie wydaje się to specjalnie skuteczne, a same zwierzęta mają bardzo zdziwione miny. Ornitolodzy z ogrody mówią, że dzioby flamingów są wyposażone w charakterystyczne płytki, które działają jak filtr wyłapujący jedzenie z wody.

Czym charakteryzują się flamingi?

Jeśli myślimy o flamingach, od razu przychodzą nam do głowy obrazy różowych ptaków. Flaming różowy jest dużym ptakiem brodzącym z rodzaju Pheonicopterus. Ten gatunek zamieszkuje Afrykę, okolice Morza Środziemnego oraz Morza Czarnego, jak również Azję Środkową, Bliski Wschód, Pakistan, Indie oraz Cejlon. Jest to ptak częściowo wędrowny, a całkowity zasięg występowania to aż ponad 5 milionów kilometrów.

Ciało flaminga różowego ma do 150 cm długości, do 3,5 kg wagi, a rozpiętość skrzydeł może wynosić nawet 165 cm. Smukła sylwetka i stonowane upierzenie są cechami, które przyciągają wzrok do tych ptaków. Samice i samce nie różnią się wyraźnie wizualnie, chociaż te drugie są trochę większe.

Mimo tego, że mówimy o różowych piórach, tak naprawdę są one białe i mają charakterystyczny nalot. W niewoli te ptaki przeważnie są wyblakłe. Na skrzydłach znajdziemy czerwone pióra z czarnymi lotkami. Nazwa ptaka wywodzi się od jego różowego dzioba oraz nóg. Co ciekawe – młode okazy są z zewnątrz szare, a pod spodem białe.

Głównym pożywieniem flamingów są rośliny i zwierzęta do długości 1 cm. Dziób z blaszkami podczas pobierania pokarmu jest lekko otwarty i zanurzony całkowicie w wodzie lub błocie. Dzięki charakterystycznym ruchom głową ptak wyłapuje drobne skorupiaki, mięczaki, owady i inne bezkręgowce.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)