Flickr jako baza kopii zapasowych twoich zdjęć

Przezorny jest ponoć zawsze ubezpieczony. Gdy nie chcemy polegać wyłącznie na mechanicznym zapisie kopii zapasowych zdjęć na dysku zewnętrznym, warto skorzystać z takiej możliwości wirtualnie. Jak zrobić to w prosty i szybki sposób? Z pomocą przyjdzie nam popularny  Flickr.

Flickr jako baza kopii zapasowych twoich zdjęć
Ola Błażowska

13.04.2010 | aktual.: 01.08.2022 15:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

href="http://fotoblogia.pl/images/2010/04/flickr.png">Przezorny jest ponoć zawsze ubezpieczony. Gdy nie chcemy polegać wyłącznie na mechanicznym zapisie kopii zapasowych zdjęć na dysku zewnętrznym, warto skorzystać z takiej możliwości wirtualnie. Jak zrobić to w prosty i szybki sposób? Z pomocą przyjdzie nam popularny  Flickr.

Flickr.com jest jednym z ciekawszych i najbardziej rozwiniętych serwisów fotograficznych na świecie. Pewnie większość z Was dobrze go zna. Sami mamy tam konto. Oprócz podstawowych funkcjonalności portalu, swoje konto możemy wykorzystać do przechowywania kopii zapasowych zdjęć. W bezpłatnej wersji Flickr wyświetla 200 ostatnio dodanych przez użytkownika plików. Po upgradzie do konta Pro (24,95$ rocznie, czyli średnio 75 zł - kwotę możemy zapłacić kartą kredytową, bądź paypalem), Flickr znosi wszelkie limity, jak również udostępnia nam narzędzia do organizacji większej ilości zdjęć. Możemy porządkować je w nieskończoną ilość zestawów (Sets), te natomiast zapakujemy do większego folderu - kolekcji (Collection). Aby wszystko odbyło się sprawnie, nawet przy dużej ilość zdjęć, warto skorzystać z Organizra - wbudowanej aplikacji do zarządzania treścią konta. Dzięki opcjom prywatności pod każdym zdjęciem, swoje konto możemy traktować zarówno jako portfolio i back up. Wystarczy kopie zapasowe zaznaczyć jako pliki prywatne, do których dostęp będziemy mieli tylko my (albo np. tylko rodzina).

Jak przegrać na Flickra dużą ilość zdjęć w jednej chwili? Na szczęście służy do tego wiele wtyczek i programów. Jeśli do obróbki zdjęć używasz programu Apple Aperture, bądź iPhoto, to znajdziesz w nich wbudowaną opcję synchronizacji z Flickrem. Jeśli natomiast preferujesz Lightrooma koniecznie pobierz ten plugin. Wśród Flickrowych narzędzi kończących się na charakterystyczne "r" znajdziemy też Uploadr'a, który pomoże przesłać większą ilość plików bezpośrednio z folderu naszego komputera. Opcja tworzenia wirtualnej zapasowej kopii  wydaje się dość wygodnym wyjściem, szczególnie kiedy możemy skorzystać z niej w każdym miejscu na świecie, które posiada dostęp do Internetu.

W masowym ściągnięciu  zdjęć z powrotem na dysk posłużą nam takie programy, jak np. Flickr Backup, bardziej zaawansowany Flicktouchr czy Flump. Zawsze ubezpieczony przezorny zabezpieczna się jednak dwa razy. Pomimo niekwestionowanej wygody, szybkości i łatwość w przechowywaniu kopii zapasowej w wirtualnej pamięci, o regularnych back-up'ach na dyskach zewnętrznych i tak warto pamiętać.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)