Flickr jako baza kopii zapasowych twoich zdjęć

Flickr jako baza kopii zapasowych twoich zdjęć
Ola Błażowska

13.04.2010 13:15, aktual.: 01.08.2022 15:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przezorny jest ponoć zawsze ubezpieczony. Gdy nie chcemy polegać wyłącznie na mechanicznym zapisie kopii zapasowych zdjęć na dysku zewnętrznym, warto skorzystać z takiej możliwości wirtualnie. Jak zrobić to w prosty i szybki sposób? Z pomocą przyjdzie nam popularny  Flickr.

Przezorny jest ponoć zawsze ubezpieczony. Gdy nie chcemy polegać wyłącznie na mechanicznym zapisie kopii zapasowych zdjęć na dysku zewnętrznym, warto skorzystać z takiej możliwości wirtualnie. Jak zrobić to w prosty i szybki sposób? Z pomocą przyjdzie nam popularny  Flickr.

Flickr.com jest jednym z ciekawszych i najbardziej rozwiniętych serwisów fotograficznych na świecie. Pewnie większość z Was dobrze go zna. Sami mamy tam konto. Oprócz podstawowych funkcjonalności portalu, swoje konto możemy wykorzystać do przechowywania kopii zapasowych zdjęć. W bezpłatnej wersji Flickr wyświetla 200 ostatnio dodanych przez użytkownika plików. Po upgradzie do konta Pro (24,95$ rocznie, czyli średnio 75 zł - kwotę możemy zapłacić kartą kredytową, bądź paypalem), Flickr znosi wszelkie limity, jak również udostępnia nam narzędzia do organizacji większej ilości zdjęć. Możemy porządkować je w nieskończoną ilość zestawów (Sets), te natomiast zapakujemy do większego folderu - kolekcji (Collection). Aby wszystko odbyło się sprawnie, nawet przy dużej ilość zdjęć, warto skorzystać z Organizra - wbudowanej aplikacji do zarządzania treścią konta. Dzięki opcjom prywatności pod każdym zdjęciem, swoje konto możemy traktować zarówno jako portfolio i back up. Wystarczy kopie zapasowe zaznaczyć jako pliki prywatne, do których dostęp będziemy mieli tylko my (albo np. tylko rodzina).

Jak przegrać na Flickra dużą ilość zdjęć w jednej chwili? Na szczęście służy do tego wiele wtyczek i programów. Jeśli do obróbki zdjęć używasz programu Apple Aperture, bądź iPhoto, to znajdziesz w nich wbudowaną opcję synchronizacji z Flickrem. Jeśli natomiast preferujesz Lightrooma koniecznie pobierz ten plugin. Wśród Flickrowych narzędzi kończących się na charakterystyczne "r" znajdziemy też Uploadr'a, który pomoże przesłać większą ilość plików bezpośrednio z folderu naszego komputera. Opcja tworzenia wirtualnej zapasowej kopii  wydaje się dość wygodnym wyjściem, szczególnie kiedy możemy skorzystać z niej w każdym miejscu na świecie, które posiada dostęp do Internetu.

W masowym ściągnięciu  zdjęć z powrotem na dysk posłużą nam takie programy, jak np. Flickr Backup, bardziej zaawansowany Flicktouchr czy Flump. Zawsze ubezpieczony przezorny zabezpieczna się jednak dwa razy. Pomimo niekwestionowanej wygody, szybkości i łatwość w przechowywaniu kopii zapasowej w wirtualnej pamięci, o regularnych back-up'ach na dyskach zewnętrznych i tak warto pamiętać.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także