Flickr: subiektywny przegląd zdjęć tygodnia 22

Flickr: subiektywny przegląd zdjęć tygodnia 22

Flickr: subiektywny przegląd zdjęć tygodnia 22
Kepifil
13.07.2008 06:41, aktualizacja: 02.08.2022 11:10

Codziennie, jak zapewne większość osób fotografujących śledzę zdjęcia pojawiające się w internecie. Dotychczas oglądając, ?po cichu? je sobie oceniałem, szukałem inspiracji, czy po prostu podziwiając. Od niedawna zacząłem pisać o fotografii, więc przedstawiam wam również mój subiektywny przegląd zdjęć tygodnia. Zapraszam do oglądania!

Kusicielka Ewa

photo sharing
photo sharing

Originally uploaded by PIXY!

Właściwie to nie wiem czy to zdjęcie nie jest zmanipulowane w photoshopie, czy to efekt uzyskany dzięki tzw. Bokeh. W każdym bądź razie to zdjęcie można podciągnąć pod portret jak i fotografie martwej natury. Na pierwszym planie piękne, pełne, duże jabłko a w tle kobieta. Być może jest ona nawiązaniem do biblijnej Ewy, która kusi Adama jabłkiem. To zdjęcie jest kolejnym dowodem, że czasem lepiej widzieć mniej niż więcej, za to zdecydowanie wyraźniej.

Kontrastując z cieniem

photo sharing
photo sharing

Originally uploaded by tommy martin

Podobają mi się wszelkiego rodzaju kontrasty o ile jest fajna kompozycja. W tym wypadku jest jedno i drugie. Kompozycja jest bardzo ciekawa, bowiem przedstawia skośną łąkę, która nadaje dynamizm zdjęciu, do pionu przywracają je pnie drzew, i drugi plan za drzewami. A kontrast? Fotograf znalazł ocienione miejsce, w którym jest niewielka plama światła powstała na skutek wyrwy pomiędzy koroną drzew. Nie widziałem wcześniej podobnego kadru więc, zaciekawił mnie on. I na tym polega właśnie fotografia, dostrzec coś co wszyscy już widzieli, ale nikt wcześniej nie umiał pokazać.

Czekając na wschód

photo sharing
photo sharing

Originally uploaded by cedarkayak

Często wycinek rzeczywistości jest o wiele ciekawszy od całości. Często też pisze, że idealną porą na robienie zdjęć jest wschód lub zachód słońca, kiedy nie świeci ono tak intensywnie. Podtrzymuję tę zasadę, choć w przypadku tego zdjęcia w trochę innym znaczeniu. Autor tego zdjęcia czekał na wschód słońca, a sfotografował krystalicznie czyste jezioro, zalew etc. oraz fragment łodzi i znajdującego się na nim wiosła. Warto zauważyć, że w tafli wody odbiją się znajdujące się na niebie chmury. Pomimo, że nie wykorzystał w pełni zalet wschodzącego słońca zrobił super, nietuzinkową fotografię. A przecież właśnie o to chodzi!

Krajobraz jak ze snu

photo sharing
photo sharing

Originally uploaded by bruiach1

Autor pisze, że zrobił to zdjęcie wracając z Storr, które leży gdzieś w Szkocji. Powiem wam że jak dla mnie jest to krajobraz jak ze snu. Białe kwiaty są przepalone, ale nadaje im to jeszcze bardziej, bajkowego sennego wyrazu. Zawsze chciałem zrobić podobne zdjęcie, prawie jak z pulpitu nielubianego przez większość Windowsa. Teraz wiem gdzie je zrobić, pozostaje tylko pytanie kiedy?

Stratospektakularne

photo sharing
photo sharing

Originally uploaded by Echo_29

Chmury na tym zdjęciu są spektakularne, co samo zdjęcie czyni takim samym. Autor zdjęcia twierdzi, że są to chmury typu Stratocumulus czyli chmura w postaci szarej warstwy albo wielu płatów przypominających kształtami bryły, złożona z kropel chmurowych wody. Niekiedy towarzyszą jej niewielkie opady deszczu lub virga. Przeważnie występuje poniżej 2 400 m. Ja na chmurach się tam nie znam, ale wyglądają fantastycznie! To dobrze, że autor umiał uchwycić ten moment, a żeby uchwycić taki moment trzeba wyjść z domu, bowiem najbardziej znanym przykładem takiego systemu chmurowego są chmury przy wybrzeżu Kalifornii w USA. Chmury na zdjęciach i filmach pokazujące most Golden Gate w San Francisco są stratocumulusem Kalifornijskim. Najwiekszym obszarem stratocumulsa na świecie jest wybrzeże Pacyfiku w rejonie Chile i Peru. I w tym miejscu dodam, że dobrze znać się na czymś poza fotografiom, bowiem wiemy gdzie spotkać coś, o czym inni fotografowie nie mają pojęcia ; )

Czy to kwiat jeszcze?

photo sharing
photo sharing

Originally uploaded by JoelDeluxe

W książce "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej" Scotta Kelby'ego autor pisze, że kwiatów nie wolno fotografować z góry, bowiem spacerując w ogrodzie lub wśród łąkowych kwiatów, spoglądasz na nie z góry, z wysoka. To właśnie dlatego, fotografując je, trzeba przyjąć nieco inną perspektywę, by zdjęcia były nietypowe, zaskakujące, interesujące. Pominę, co myślę o autorze który pisze jedno, a do książki wybiera zdjęcia kwiatów zrobione z góry (jedno z boku). Napisze tylko, że autor tej fotografii właśnie tak postąpił i wyszło mu to na dobre. Zrobił zdjęcie kwiatu od dołu, dodatkowo wypełniając kadr mniej niż ciasno, czego efektem jest fantastyczne tło, i pomimo, że nie widzimy całego kwiatu jest on jeszcze bardziej ciekawszy w oglądaniu. Brawo!

Oko Londynu

photo sharing
photo sharing

Originally uploaded by Mister Rad

Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych pejzaży brytyjskiego Londynu. Pomimo, że kompozycja jest oklepana, i widziałem podobne zdjęcie znajomego, który je zrobił za pomocą tzw. "małpki" to ma w sobie to coś. A tym czymś są kolory, które mienią się na kole i odbijają od wody. Szkoda, że zdjęcie zostało tak skompresowane, bo gorzej się je ogląda jednakże i tak jest warte uwagi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)