Fotoblogia patronuje: wystawa zdjęć Marty Gromek w Łodzi

Fotoblogia patronuje: wystawa zdjęć Marty Gromek w Łodzi

© Marta Gromek
© Marta Gromek
Olga Drenda
26.02.2013 10:00, aktualizacja: 26.07.2022 20:19

Od 21 marca Łódzka Cafe 102 zaprasza na debiutancką wystawę Marty Gromek, absolwentki Europejskiej Akademii Fotografii. Marta przygląda się światu dzieci i temu, co przede wszystkim go wypełnia, czyli zabawie. Stąd tytuł wystawy - „Play”.

Własne dziecko to oczywisty i wdzięczny temat dla fotografa. Często to właśnie narodziny malucha sprawiają, że świeżo upieczony rodzic sięga pierwszy raz po aparat i odkrywa w sobie nową pasję. Zazwyczaj to osobista pamiątka, ale znamy też niebanalne przykłady ze świata fotografii, w których główną rolę odgrywa właśnie dziecko: od kreatywnych, zabawnych wspólnych przedsięwzięć rodziców i dzieci (Jason Lee, Dave Engledow, Rachel Hulin) po bardzo osobiste opowieści z życia prywatnego (uznawane czasem za kontrowersyjne zdjęcia rodziny Sally Mann). Zofia Rydet nazwała jeden ze swoich cyklów fotograficznych „Mały człowiek” i ten tytuł podsumowuje chyba najlepiej, o co chodzi: dziecko to temat jak najbardziej poważny.

[solr id="fotoblogia-pl-64805" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1794,dwa-kesy-wielkiego-jablka-inspirujacy-time-lapse-i-rewelacyjne-polaczenie-filmu-z-animacja" _mphoto="cc7349cd2f62fd3ef4a88927-20d7b0d.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2693[/block]

© Marta Gromek
© Marta Gromek

Marta Gromek, absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, na potrzeby cyklu „Play” fotografowała swoje dzieci. Przyglądała się temu, co zajmuje im najwięcej czasu, czyli zabawie. Niech nie zwiedzie Was jednak tytuł: zdjęcia nie mają nic wspólnego z sentymentalną fotografią familijną. Przypominają bardziej spojrzenie w stronę innego świata, tego, z którym tracimy kontakt, dorastając – i próbę zrozumienia go na nowo. Czy wolność i szczerość, która charakteryzuje dziecięce zachowania, jest nam już zupełnie obca, czy uczestnictwo w dorosłym świecie, w którym musimy chcąc nie chcąc być aktorami – sprawia, że tracimy te cechy na dobre? Autorka ujawnia, że choć bohaterami zdjęć są dzieci, „Play” faktycznie opowiada o dorosłych.

Dzieci mają swój własny świat, tak różny od naszego, dorosłego. Ten dorosły uznajemy za jedynie słuszny, odpowiedni, poprawny i poprzez wychowanie lepimy nasze dzieci, dopasowujemy do nas, do naszego sposobu życia, działania, myślenia. "Pobawisz się ze mną?" - to pytanie, które bardzo często słyszą dorośli od dzieci. Czy się bawimy? Czy potrafimy wejść całym sobą w ich świat? Czy mamy odwagę, umiejętność i chęć, żeby to zrobić? - pyta Marta Gromek. - Czy potrafimy zatrzymać się, nie gonić, nie brać udziału w żadnym wyścigu. Żyć chwilą, nie rozmyślać o przeszłości i nie planować przyszłości. Być obecnym w teraźniejszości całym sobą. Choć przez chwilę. Chociaż w zabawie.

[solr id="fotoblogia-pl-64809" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1793,obrazy-dawnych-mistrzow-ktore-ozyly-galeria" _mphoto="masterdaughter-9-64809-2-a4f31a0.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2694[/block]

© Marta Gromek
© Marta Gromek

Zdjęcia Marty Gromek będzie można zobaczyć w galerii Foto102 w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 102. Wystawa trwa od 21 marca do 3 kwietnia (wernisaż 21 marca, 19:00). Fotoblogia.pl jest jej patronem medialnym.

Więcej prac autorki (zdjęcia z cyklu „Play”, ale również fotografię miejską) można zobaczyć pod adresem http://www.martagromek.com/

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)