Fotodziadek powraca z nowym monstrum do fotografii makro

foto monstrum
foto monstrum
Jacek Siwko

30.05.2011 07:39, aktual.: 01.08.2022 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fotoopa to dobrze znany czytelnikom Fotoblogii pasjonat fotografii makro. Słynie z własnoręcznie konstruowanych urządzeń fotograficznych, dzięki którym fotografuje owady i krople wody, osiągając niesamowite efekty. Niedawno zakończył pracę nad nową wersją swojej fotomaszyny.

Spora część fotoamatorów zaczyna swoją przygodę z fotografią od zdjęć motyli i innych owadów. Podobno łatwiej zrobić dobre ujęcie biedronki siedzącej na liściu niż poprawny portret. Z taką opinią spotkałem się kiedyś w trakcie rozmowy o fotografii. Jest w tym na pewno sporo racji, ale gdy się nad tym zastanowić, to jednak dobre ujęcie makro nie jest wcale prostą sprawą.

O ile z biedronką nie ma większych problemów, to na przykład z ćmą nie jest już tak łatwo, dlatego większość ujęć makro przedstawia martwe owady. Takich problemów nie ma fotograf znany szerzej jako Fotoopa, o którym wspominał jakiś czas temu Krzysiek Basel. Fotoopa tak opisał wtedy poprzedni model aparatu:

Na latające owady stworzyłem specjalny system, który pozwala wyzwolić migawkę w aparacie w ciągu 7 milisekund. Mam też czujnik podczerwieni z dodatkowym obiektywem makro z wbudowanym kontrolerem AVR. W czasie 40 mikrosekund urządzenie widzi, czy owad wchodzi w obszar ostrzenia, i od razu przekazuje informacje do głównego kontrolera FPGA, który uruchamia cały system. W taki sposób nawet bardzo szybko lecący owad może zostać ostro uchwycony.
Fotoopa
Fotoopa

Obecna wersja różni się od poprzedniej szybkością reakcji na pojawienie się owada w obszarze ostrzenia. Wynosi ona obecnie 3.3 mikrosekundy między innymi za sprawą poprawienia parametrów lasera odpowiedzialnego za "namierzanie" owadów. Jest wyposażona też w 3 lampy błyskowe: dwie SB-80-DX i SB-29-S, co sprawia, że obraz jest lepiej doświetlony. Rezultaty działania nowego sprzętu można podziwiać na Flickrze.

Fotodziadek udostępnia również szczegółowy opis swojego urządzenia. Niestety nie ma w nim wzmianki o cenie podobnego urządzenia. Wiadomo tylko tyle, że jest "bardzo drogie". Z pewnością każdy fotograf chciałby mieć takiego dziadka. :)

fot. Fotoopa
fot. Fotoopa
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)