Fotofestiwal 2010 już od jutra

Fotofestiwal 2010 już od jutra
Ola Błażowska

05.05.2010 09:04, aktual.: 01.08.2022 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już jutro otwarcie łódzkiego Fotofestiwalu. Impreza na miesiąc opanuje miasto i uraczy uczestników mnóstwem wystaw i wieloma wydarzeniami towarzyszącymi. Główna baza festiwalu - Łódź Art Center - swoje 12.000 m.kw. powierzchni wystawienniczej poświęci wyłączeni fotografii.  Tam obejrzymy m.in. wystawę główną - "All My Lovin' - wszystko o miłości". Ale jest to zaledwie ułamek tego, co na ten rok organizatorzy zaplanowali dla gości festiwalu.

Łódzki Fotofestiwal jest imprezą odbywającą się w wielu nurtach i  płaszczyznach. Podczas 9 lat swojej egzystencji doczekał się zasłużonego miejsca w rankingu polskich wydarzeń kulturalnych.  Ze skromnego i amatorskiego "pospolitego ruszenia", stał się w pełni profesjonalną instytucją zapraszającą artystów z całego świata. Przez cały miesiąc swojego trwania angażuje nie tylko przestrzeń centrum festiwalowego, Łódź Art Center, ale także większość łódzkich galerii. Wychodzi z nich na nowe przestrzenie, wrasta w miasto i ujawnia się w miejscach najbardziej dla niego charakterystycznych - rok temu była to np. stara elektrownia EC1.

Mnogość wydarzeń, które przez cały maj będą dziać się Łodzi, najprościej podzielić jest na kilka głównych nurtów. Pierwszym jest Program Główny - w tym roku jest to wystawa pod hasłem "All My Lovin' - wszystko o miłości". W jej ramach zostanie pokazanych kilkanaście cykli stworzonych przez artystów z krajów takich jak m.in. Holandia, Rosja, USA, Irlandia, Polska czy Białoruś. Prezentowane fotografie łączy jedno - wszystkie opowiadają o bliskości, intymności i skomplikowanej naturze ludzkich związków. Obejrzyjcie krótki filmik promujący wystawę w tegorocznym Programie Głównym:

Fotofestiwal 2010

Następnym nurtem wydarzeń festiwalu jest Grand Prix - indywidualne wystawy artystów wybranych spośród wielu projektów zgłoszonych przez fotografów i kuratorów. W tym roku chętnych do pokazania swojego cyklu, było ponad pół tysiąca, zakwalifikowało się jedynie dziesięciu. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda SanDisk Grand Prix Award w wysokości 10.000 zł. Otrzyma ją osoba z uczestników Grand Prix, wybrana przez grono kuratorskie.

Fotofestiwal stawia również na osoby młode i dopiero uczące się fotografować. W tym celu co roku organizuje Przegląd Portfolio - możliwość skonfrontowania swoich prac z opinią międzynarodowych autorytetów. W ramach Fabryki Fotografii, swoją twórczość mają szansę pokazać również studenci kierunków fotograficznych z całej Polski.

Jeśli myśleliście, że to już koniec imprez organizowanych w ramach Fotofestiwalu, to jesteście w dużym błędzie - to dopiero skromny procent tego, co będzie się działo! Powyższym wydarzeniom towarzyszy ponad 30 dodatkowych wystaw, pokazy slajdów, warsztaty, Akademia Nikona, spotkania autorskie i wieczorne imprezy. Nic dziwnego więc, że festiwal musi trwać aż miesiąc... Dla osób przyjezdnych, które w krótkim czasie chcą zasmakować esencji tej imprezy, przygotowano Główny Weekend. Zaczyna się on już jutro, 6 maja, a kończy w niedzielę 8. W tym czasie otwarte zostaną najważniejsze wystawy, odbędą się warsztaty, oraz wieczorne koncerty i spotkania w klubach festiwalowych. Wszystkich informacji szukajcie na stronie Fotofestiwalu 2010.

Źródło: fotofestiwal.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)