Fotofestiwal pokazuje zdjęcia. Igor Oleś o "Bezmiarze" [cz. III]

fot. Igor Oleś
fot. Igor Oleś
fotofestiwal 2015

13.05.2015 18:30, aktual.: 26.07.2022 19:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tym poście oddajemy głos autorom. Igor Oleś i Franek Ammer na Fotofestiwalu premierowo zaprezentują swoje projekty pod wspólną nazwą "Zwiastun". Materiały prasowe brzmią dość enigmatycznie, dlatego poprosiliśmy ich o autorski komentarz do jedynej z dwóch opublikowanych fotografii z projektu.

Franek Ammer: "Wystawa "Zwiastun" to zapowiedź naszych nowych projektów. Interesuje nas relacja przedmiotu i fotografii, ich fotograficzna reinterpretacja, konstruowanie obiektów i przetwarzanie ich na dwuwymiarowy obraz. Wspólne zaintersowanie sprawiło, że podjęliśmy się próby współpracy i zbudowania instalacji pokazującej nasz proces twórczy i inspiracje".

Igor Oleś: "Fotografie ukazują własnoręcznie stworzone obiekty, a estetyka tych planów zdjęciowych pokazuje moją własną wizję owych obiektów. Zestawiając je z fotografiami na wystawie chciałbym pobudzić widza do tworzenia własnej wizji owych rzeźb i spróbować wywołać ich własne wspomnienia.

Projekt został rozpoczęty na rezydencji w Emmanuel Collage w Bostonie, a przedstawienie pierwszego rysu projektu na tegorocznej edycji fotofestiwalu będzie również fazą twórczą. Do zestawu zostanie wprowadzony element, który wywoła interakcję widza z fotografiami i obiektami. To niezbędny proces, od którego będzie zależeć dalszy kształt projektu i sprawdzenie działania naszej pamięci, wyobraźni oraz idei utworzenia uniwersalnego dziennika wszystkich nas".

Obraz
© fot. Igor Oleś

Opis do fotografii.

"Ciężko opisać fotografię pt. "Świadomość przestrzeni" z serii Bezmiar bez narzucania widzowi treści, którą sam zgodnie z ideą tego zestawu powinien wytwarzać w swoim umyśle ogladajac ten zestaw. Jeśli już miałbym ujawnić swoje wspomnienie, a zarazem doświadczenie jakie z niego wyniknęło to fotografia ta jest przedstawieniem ideologii, iż jesteśmy nierozdzielną częścią wszechobecnej przestrzeni. Działamy jako jednostka - mamy swój kształt i formę, ale pozostajemy częścią wspólną pewnego zbioru, pewnego uniwersum. Atmosfera w jakiej umieściłem tę postać ma podkreślać, iż nie jest ona odniesieniem do konkretnego miasta, bądź państwa - zasada rozumienia naszej egzystencji jako nierozdzielnej części przestrzeni, (a nie jako oddzielonej od niej jednostki - "ja") działa w każdym miejscu we wszechświecie, a zależy tylko od naszego wewnętrznego nastawienia. Zarówno spiralna sylwetka człowieka jak i jego otoczenie zostały ręcznie wykonane i pomalowane".

Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie autorskie, na którym autorzy opowiedzą więcej o swojej twórczości, metodach pracy oraz przedstawimy współczesne i historyczne przykłady relacji fotografii i obiektu.

"Zwiastun"

Igor Oleś, Franek Ammer

Przestrzeń Robocza

Wólczańska 226/3

93-005 Łódź

czas trwania wystawy 4.06 - 7.06 w godzinach 12:00 - 20:00

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)