Fotofestiwal w Łodzi – dni pełne fotografii już od czwartku

Fotofestiwal w Łodzi – dni pełne fotografii już od czwartku

Fotofestiwal 2012 już niedługo w Łodzi
Fotofestiwal 2012 już niedługo w Łodzi
Piotr Dopart
07.05.2012 07:30, aktualizacja: 26.07.2022 20:33

10 maja rozpocznie się 11. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi - czyli po prostu Fotofestiwal. Tegoroczny program podzielono na 6 bloków. Będą to: I*NETWORK. Human connection, Grand Prix, Uwikłane w płeć, Edukacja, Wydarzenia Towarzyszące oraz Wystawy Towarzyszące. W ramach imprezy odbędzie się pierwsza publiczna prezentacja jednej z największych polskich kolekcji fotografii, jak również premierowe warsztaty Masterclass.

Sześć bloków stanowi główny trzon Fotofestiwalu. Pierwszy z nich, I*NETWORK. Human connection, to wystawa kuratorska, prezentacje kolektywów, spotkania autorskie i wydarzenia towarzyszące, których program zbudowany został wokół idei społeczności i współpracy. Jego celem jest sprawdzenie, jakie znaczenie ma współpraca, społeczność, sieciowość dzisiejszego świata dla fotografii, jej twórców i odbiorców; jakie są efekty działań opartych na współpracy i kolektywnym działaniu; jak funkcjonują oraz tworzą się społeczności fotograficzne.

Wystawa "Obraz zmian", prezentowana w ramach bloku I*NETWORK. Human Connection, pokazuje siedem indywidualnych projektów, których punktem centralnym jest społeczność i miejsce, a metodą twórczą: współpraca. Artyści bazują na badaniach archiwalnych, networkingu i interwencji społecznej. Wykorzystują nowoczesne technologie i fotograficzne zasoby globalnej społeczności. Nie ograniczają się do jednego medium, a fotografię traktują jako narzędzie badawcze i jeden ze sposobów opowiedzenia historii. Będzie można obejrzeć prace m.in.: Joachima Schmida, Yanna Grossa, Luci Nimcovej, imprezie towarzyszyć będą spotkania autorskie i dyskusje. Wystawę przygotowali Gergely László i Bill Kouwenhoven.

10 maja ogłoszeni zostaną także tegoroczni zwycięzcy Grand Prix Fotofestiwal, wybrani spośród 400 nadesłanych zgłoszeń. Jury już wybrało 12 nominowanych. Jeden z tych projektów zostanie zaprezentowany w formie wystawy, otrzyma tytuł Grand Prix i nagrodę w wysokości 10 000 zł. Pozostali nominowani zostaną zaprezentowani podczas nocnych pokazów slajdów, które mają powstać specjalnie na festiwalowy wieczór.

Fotofestiwal 2012 już niedługo w Łodzi
Fotofestiwal 2012 już niedługo w Łodzi

Z kolei na wystawie "Uwikłane w płeć", której kuratorem jest Adam Mazur, pojawi się ponad 150 prac pokazujących wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety. Ich autorami są m.in.: Zbigniew Libera, Jerzy Lewczyński, Natalia LL, Aneta Grzeszykowska, Tadeusz Rolke. Wystawę będzie można zobaczyć w Muzeum Miasta Łodzi.

W bloku Edukacja organizatorzy zapraszają przede wszystkim na pierwszą edycję kompleksowych warsztatów Masterclass, prowadzonych przez Simona Norfolka (laureata World Press Photo 2012). Jak wynika z deklaracji organizatorów, będzie można się na nich dowiedzieć, dlaczego światło jest najważniejszym elementem opowiadania historii i w jaki sposób je wykorzystywać.

Wystawy towarzyszące będzie można oglądać w całym mieście, a większość wydarzeń, spotkań i prezentacji odbędzie się w Willi Grohmana, między 10 i 20 maja. Więcej szczegółów znajduje się na stronie organizatora - www.fotofestiwal.com.

Źródło: fotofestiwal.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)