Fotograf kontra Google. Gigant stanie przed sądem?

Fotograf kontra Google. Gigant stanie przed sądem?
Marcin Watemborski

05.07.2022 13:20, aktual.: 26.07.2022 11:29

Fotograf Alexander Stross postanowił stawić czoła gigantowi medialnemu, firmie Google. Wszystko przez to, że na YouTube nagminnie łamane są prawa autorskie, a fotografowie są narażeni na realne straty. Pozew już trafił do sądu.

Prawnik Alexandra Strossa złożył w sądzie rejonowym w Kalifornii pozew przeciwko firmie Google. Chodzi o jeden z produktów giganta, czyli YouTube. Fotograf utrzymuje, że serwis przeznaczony do strumieniowania filmów nie spełnił jego żądań dotyczących usunięcia bezprawnie wykorzystanych zdjęć.

W USA, w niektórych przypadkach dzieła trzeba zarejestrować w urzędzie, by były chronione prawem. Na koncie Alexandra Strossa jest 214 zdjęć oraz filmów, które mają stosowną dokumentacje. Zobaczymy na wnętrza domów. Właśnie one są przedmiotem sprawy – zostały nielegalnie wykorzystane na platformie YouTube.

Stross przesłał do YouTube aż cztery żądania usunięcia materiałów objętych prawem autorskim zgodnie z amerykańską ustawą o prawie autorskim mediów cyfrowych (DMCA). Niestety żadne z nich nie zostało spełnione, a materiały z nielegalnie wykorzystanymi filmami i zdjęciami wciąż gościły w serwisie. Sytuacja miała miejsce między marcem, a kwietniem 2021 roku.

W pozwie sądowym nie brakuje mocnych słów, podkreślających ignorancję władz serwisu YouTube w kwestii praw autorskich. Stross domaga się odszkodowania za wyrządzone straty w kwocie, jaka zostanie ustalona podczas procesu. Istotne jest to, że fotograf chce, by ta stawka uwzględniała potencjalny zarobek stron trzecich, które mogły się wzbogacić na jego twórczości wykorzystanej w nielegalny sposób.

Na tę chwilę nie wiadomo, czy do procesu realnie dojdzie, ani jaka kwota zadośćuczynienia wchodzi w grę. Wiadomo jednak, że Stross nie zamierza odpuścić. W przeszłości pozywał innych gigantów medialnych, w tym Airbnb za wykorzystanie obrazów chronionych prawem.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)