Tajemnicza komunistyczna kolejka na magicznych, mroźnych zdjęciach
03.01.2017 15:46, aktual.: 03.01.2017 21:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tajemnicza trasa kolejki wąskotorowej, las, wzgórza nad Budapesztem, zima, mróz. Węgierski fotograf Tamas Rizsavi stworzył w tych okolicznościach magiczne zdjęcia na trasie kolejki, która ma niezwykłą historię. Efekt pracy w takich warunkach był warty poświęceń.
Zimowe lasy oprószone śniegiem to magia sama w sobie. Jeśli dodacie do tego tajemnicze pociągi, przemierzające ciemną gęstwinę – otrzymacie klimat rodem z baśni. Tamas Rizsavi postanowił, że ujmie ten niesamowity nastrój na kilku zdjęciach. Ubrał się więc ciepło, spakował sprzęt i ruszył w dal.
Fotograf wspomina, że las pozostawał spokojny, a ciszę raz na jakiś czas przerywał brzęk przestawianej zwrotnicy. Linia kolei wąskotorowej, którą Tamas obrał za cel, nie tylko przebiega przez niesamowite miejsce, ale ma jeszcze ciekawszą historię. Osoby znające Budapeszt z pewnością rozpoznają, że jest to kolejka dziecięca (Gyermekvasút).
Kolejkę obsługują prawie w całości dzieci w wieku 10–14 lat. Dorośli są tu tylko maszynistami, pracownikami technicznymi i kierownikami stacji. Młodzież zajmuje się sprzedażą biletów, obsługą konduktorską czy nawet kierowaniem ruchem. Początki kolejki sięgają końca lat czterdziestych, kiedy to obsługiwali ją tzw. „pionierzy". Zgodnie z ówczesną komunistyczną ideologią, praca była narzędziem wychowania i trafiały tam tylko dzieci wyróżniające się, z dobrymi stopniami w szkole.
To niezwykłe przedsięwzięcie jest obecnie obiektem turystycznym. Położona w lesie trasa biegnie wzgórzami budańskimi wzdłuż granicy miasta od Góry Széchenyiego do Erzsébettelek (do pętli Hűvösvölgy) wśród lasów i pięknych widoków na stolicę Węgier.
Te naturalny walory trasy wykorzystał autor zdjęć. Piękne kolory lasu zostały uchwycone dzięki trzaskającemu mrozowi. W dniu, w którym Tamas zdecydował się fotografować, najwyższa temperatura wynosiła zaledwie -5 stopni Celsjusza, co w połączeniu z wysoką wilgotnością powodowało uczucie przeszywającego zimna. Fotograf mimo tego się nie poddał i spokojnie pracował, by uwiecznić harmonię naturalnego daru przyrody oraz współczesnej myśli technicznej.