Fotograf poleci na pierwszą turystyczną wyprawę dookoła Księżyca

Fotograf poleci na pierwszą turystyczną wyprawę dookoła Księżyca

Fotograf poleci na pierwszą turystyczną wyprawę dookoła Księżyca
Monika Homan
19.09.2018 09:22, aktualizacja: 26.07.2022 16:08

Pierwszym prywatnym pasażerem rakiety, która okrąży Księżyc będzie japoński miliarder Yusaku Maezawa. Podczas ostatniej konferencji SpaceX ogłosił on, że zabierze ze sobą kilku artystów z całego świata.

Kilka dni temu odbyła się konferencja prasowa firmy SpaceX, na której zaprezentowano pierwszego prywatnego pasażera, który wybierze się w podróż dookoła Księżyca. Jest nim Yusaku Maezawa - miliarder, przedsiębiorca i kolekcjoner sztuki. Nie chce on jednak lecieć sam. Wykupił wszystkie dostępne miejsca i planuje zabrać ze sobą grupę artystów - również fotografów.

Maezawa kocha sztukę i chciałby, żeby ta misja była inspirująca. Podczas konferencji mówił, że zastanawiał się, jakie dzieła mogliby stworzyć artyści, tacy, jak: Pablo Picasso, John Lennon czy Andy Warhol, gdyby mieli okazję zobaczyć Księżyc z bliska. Yusaku zamierza zaprosić od 6 do 8 artystów z całego świata, żeby dać im taka możliwość. Projekt, który nazwał #dearMoon ma na celu powstanie sztuki zainspirowanej lotem w kosmos.

First Private Passenger on Lunar Starship Mission

Maezawa chciałby zaprosić na pokład BFR (Big Falcon Rocket) wybitnych malarzy, muzyków, pisarzy, tancerzy, architektów, rzeźbiarzy, ale również fotografów i filmowców. Miliarder wierzy, że sztuka ma moc szerzenia pokoju na świecie.

Ludzie są kreatywni i mają wspaniałą wyobraźnię. Wszyscy mamy zdolność do marzeń, jakie jeszcze nigdy się nie śniły, śpiewania pieśni, jakie jeszcze nie zostały zaśpiewane, malowania obrazów, jakich jeszcze nigdy nie widziano. Mam nadzieję, że ten projekt obudzi marzyciela w każdym z nas.

#dearMoon Project

Podróż potrwa 4-5 dni, a pasażerowie pokonają prawie 400 tysięcy kilometrów okrążając Księżyc po jego stronie zwróconej w przeciwnym kierunku, niż Ziemia. Prace nad rakietą BFR trwają od kilku lat. Pasażerowie z pewnością będą musieli przejść specjalny trening, zanim wylecą w kosmos.

Lot wstępnie planowany jest na 2023 rok, jednak nie ma pewności co do tego, czy uda się dotrzymać terminu. Yusaku Maezawa nie zdradził kwoty, jaką zapłacił za przedsięwzięcie, według szacunków jest to około 5 miliardów dolarów.

Poszukiwania szczęśliwców, którzy znajdą się na pokładzie BFR już się zaczęły, a więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej projektu #dearMoon.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)