Zachwycający film poklatkowy 4K powstawał 6 lat i pokazuje potęgę komórek burzowych

Zachwycający film poklatkowy 4K powstawał 6 lat i pokazuje potęgę komórek burzowych
Marcin Watemborski

05.06.2017 12:26, aktual.: 05.06.2017 16:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chad Cowan ma ponad 10-letnie doświadczenie w ściganiu i fotografowaniu burz. Setki tysięcy zdjęć zaowocowało fantastycznym materiałem typu ”stormlapse", czyli burzowym filmem poklatkowym.

Film ”Fractal” powstawał na przestrzeni 6 lat w USA – od Teksasu do Północnej Dakoty. Początkowo Chad Cowan był zafascynowany samym obserwowaniem chmur burzowych i rozwoju zjawiska. Z czasem zaczął fotografować burze i zawładnęła nim wręcz obsesja, która kazała mu rejestrować obrazy w możliwie najwyższej rozdzielczości. Celem poszukiwań fotografa są tworzące się superkomórki burzowe, które są przerażającym pokazem siły natury.

Obraz

Wspomniane superkomórki burzowe to najgroźniejszy typ chmur burzowych. Oprócz ulewnego deszczu, wiatru i piorunów, są one często odpowiedzialne za gradobicia, gdzie lód jest wielkości nawet piłeczek golfowych. Dodatkowo z superkomórki burzowej może zrodzić się przerażające tornado.

Ten typ chmur może przemieszczać się setki kilometrów i utrzymywać przez wiele godzin. Jest piekielnie niebezpieczny. Przeważnie superkomórki burzowe występują w Stanach Zjednoczonych (”Aleja Tornad” – środkowa część USA), lecz można je spotkać również w Europie, w tym, w Polsce.

Obraz

Więcej filmów i zdjęć Cowana znajdziecie na jego Instagramie oraz Facebooku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)