Fotograf przyłapał pszczoły na drzemce. Wyglądały uroczo
Mogłoby się wydawać, że pszczoły ciągle tylko pracują, ale one też potrzebują snu. Fotograf dzikiej przyrody przypadkiem natknął się na ich nietypową sypialnię.
Większość osób nie przepada za insektami, a na dźwięk ich brzęczących skrzydeł w pobliżu zaczynają nerwowo wymachiwać rękami. Wszyscy jednak wiemy, że pszczoły to bardzo pożyteczne owady i pomimo lęku, jaki mogą budzić, raczej staramy się nie robić im krzywdy.
Pszczoły odgrywają najistotniejszą na świecie rolę w zapytaniu roślin, z których pozyskujemy pożywienie. Szacuje się, że aż jedna trzecia zjadanego przez ludzi pokarmu zależna jest od zapylenia przez pszczoły.
Obok mrówek, pszczoły uznawane są za bardzo pracowite owady. Zdawać by się mogło, że pracują bez wytchnienia. Okazuje się jednak, że tak jak inne zwierzęta, one też potrzebują snu.
Fotograf dzikiej przyrody Joy Neely podczas wiosennego spaceru ze swoją narzeczoną natrafił na sypialnię pszczół. Rozglądając się za kwiatami maku natknęli się na ciekawe zjawisko. W pomarańczowych kwiatach malwy ukryte były śpiące pszczoły.
Sen pszczół różni się od ludzkiego. Brandona Hopkinsa z Uniwersytetu stanowego w Waszyngtonie mówi, że pszczoły nie mają powiek, wiec nie zamykają oczu. Śpiąca pszczoła rozluźnia mięśnie, ich skrzydła mogą spoczywać na ciele, a antenki przestają się ruszać. Zdarza się, że owad po prostu wywraca się na bok kiedy zasypia. Różne gatunki pszczół mają różne "sypialnie".
Czas snu zależy od rodzaju, wieku i funkcji, jaką wykonuje pszczoła w ulu. Starsze pszczoły mogą spać nawet półtorej godziny każdej nocy. Zazwyczaj odbywa się to w krótkich drzemkach, które trwają po kilkanaście sekund.
W kwiatach lub innych roślinach układają się do snu zazwyczaj owady, które nie mieszkają w ulu. Musicie przyznać, że dwie przytulone do siebie pszczoły, ułożone na dnie kielicha kwiatu malwy, wyglądają całkiem uroczo.
Więcej zdjęć Joe Neely'ego znajdziecie na profilu Joya Neely'ego na Instagramie.