Fotograf uchwycił niezwykły piorun skierowany z dołu do góry

Fotograf uchwycił niezwykły piorun skierowany z dołu do góry

Fotograf uchwycił niezwykły piorun skierowany z dołu do góry
Źródło zdjęć: © © Dan Robinson / [You Tube](https://youtu.be/jM3688IEU9c)
Kasia Piotrowska
15.04.2019 13:33, aktualizacja: 26.07.2022 15:51

Odwrócone pioruny zdarzają się bardzo rzadko. Stanowią około 1 procenta wszystkich wyładowań. Fotograf Dan Robinson miał to szczęście i uchwycił niezwykłe wyładowanie na filmie.

W ostatnim czasie nad Teksasem przechodzą gwałtowne burze, które są bardzo aktywne pod kątem wyładowań elektrycznych. To wymarzone warunki dla Dana Robinsona, który od 26 lat fotografuje burze. Ostatnio udało mu się sfilmować bardzo rzadki rodzaj błyskawicy.

Wyładowania elektryczne zazwyczaj mają swój początek w chmurach i kierują się ku ziemi. Może się jednak zdarzyć, że piorun porusza się w górę. Dzieje się tak w skutek różnicy napięcia pomiędzy chmurą a ziemią. Mniej niż 1 procent błyskawic jest odwrócona.

Amazing UPWARD Lightning in Super Slow Motion!

Aby pojawił się odwrotny piorun, konieczne jest intensywne pole elektryczne. Dodatnio naładowany prąd z wierzchołka budynku, lub wieży, przyciągany jest przez dużą ilość ładunku ujemnego w chmurze burzowej. Przyciąganie powoduje wyładowanie - błyskawicę rozchodzącą się w odwrotnym kierunku, niż zwykle.

Na filmie opublikowanym przez Dana widzimy niezwykłe wyładowanie w mocno zwolnionym tempie - 1500 kl./s, dzięki czemu możemy dokładnie zaobserwować, jak przebiegało wyładowanie skierowane ku chmurze.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)