Różowa manta na zdjęciach. Może być jedyną taką na świecie

Różowa manta na zdjęciach. Może być jedyną taką na świecie

Różowa manta na zdjęciach. Może być jedyną taką na świecie
Źródło zdjęć: © © Kristian Laine / [Instagram](https://www.instagram.com/p/B7pqGtEA1Iy/)
Marcin Watemborski
06.03.2020 09:37, aktualizacja: 26.07.2022 14:58

Kristian Laine nurkował w okolicach wybrzeża Australii. Podczas jednego z zejść pod wodę zauważył coś dziwnego. Była to majestatycznie pływająca różowa manta. Może być to jedyne takie zwierzę na świecie.

Różowa manta była widziana tylko 7 razy od 2015 roku. Pierwszy raz została dostrzeżona przez instruktora nurkowania w 2015 roku i regularnie pojawia się w okolicy Lady Elliot Island. To jedyne miejsce na świecie, gdzie widziano takie zwierzę. Ostatnim szczęśliwcem, który widział mantę był nurek Kristian Laine.

W rozmowie z National Geographic, Laine wspomina, że nie wiedział o istnieniu różowych mant. Był zaskoczony tym, co zobaczył i w pierwszej chwili myślał, że kolor zwierzęcia na zdjęciach to wina zepsutych lamp błyskowych. Jak się okazuje nie, ta ryba naprawdę żyje i jest prawdopodobnie jedyna w swoim rodzaju.

Badacze z organizacji Project Manta nadali różowej rybie pseudonim "Inspektor Clouseau", co jest nawiązaniem do policjanta z "Różowej Pantery". Naukowcy od lat zastanawiają się, dlaczego manta ma taki specyficzny kolor, lecz jeszcze nie udało się znaleźć odpowiedzi.

W 2016 roku badacze pobrali od zwierzęcia próbkę skóry, co pozwoliło im na wykluczenie chorób skórnych manty. Póki co najbardziej prawdopodobną teorią jest to, że różowe zabarwienie skóry ryby jest wynikiem ekstremalnie rzadkiej mutacji genetycznej.

Scientists baffled by pink manta ray spotted on Great Barrier Reef | The Latest | 7NEWS

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)