Fotografia Jakuba Szymczuka z tytułem Zdjęcie 10‑lecia Grand Press Photo
Jego fotografia z Kijowa otrzymała także tytuł Zdjęcia Roku w konkursie Grand Press Photo 2014. W dwóch kategoriach 1. miejsce zdobyły fotoreportaże naszych blogerów: Adriana Wykroty oraz Piotra Bławickiego. Do finału trafiło też zdjęcia Piotra Kały. Gratulujemy!
09.05.2014 | aktual.: 26.07.2022 19:57
Jakub Szymczuk („Gość Niedzielny”) otrzymał główną nagrodę Grand Press Photo 2014 i 10 tys. zł. Jego Zdjęcie Roku zostało zrobione w Kijowie 20 lutego 2014 roku w „czarny czwartek” – pod taką nazwą przeszedł ten dzień do historii Ukrainy.
Wtedy doszło do największych walk między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa na Majdanie Niepodległości. Wojsko, policja i snajperzy strzelali do demonstrantów. Tego dnia w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło ok. 70 osób. Na zdjęciu Szymczuka jest jedna z ofiar – mężczyzna biegł nieuzbrojony na czoło barykady, chcąc rzucić oponę, gdy kula snajpera przeszyła jego hełm i głowę na wylot.
Fotograf triumfuje w tym roku podwójnie, ponieważ ta sama fotografia została wybrana spośród wszystkich dziesięciu zwycięskich fotografii kolejnych edycji Grand Press Photo na Zdjęcie 10-lecia. Jak informują organizatorzy, zdjęcie wybrało międzynarodowe jury złożone ze zwycięzców World Press Photo, którzy w ubiegłych latach przewodniczyli konkursowi. Z Jakubem Szymczukiem rozmawialiśmy tuż po powrocie z Ukrainy:
Sukces odnieśli również fotografowie, którzy prowadzą blogi w domenie Fotoblogia.pl. Fotoreportaż Adriana Wykroty (Retrofokus) pokazujący, jak zmieniła się tradycja polskich wesel, zajął 1. miejsce w kategorii Życie codzienne.
Z kolei w kategorii Ludzie 1. miejsce zajął fotoreportaż Piotra Bławickiego (East News) zrobiony w czasie pogrzebu polskiego komandosa JWK Lubliniec chor. Mirosława Łuckiego, który zginął w Afganistanie od wybuchu miny pułapki. Gratulujemy!
W tym roku do konkursu Grand Press Photo zgłoszono 4,2 tys. fotografii, które konkurowały w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny. Oceniano osobno zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże. Dodatkową nagrodę przyznał mecenas konkursu – Nikon Polska.
Paul Hansen o Zdjęciu Roku
Jak co rok przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest zwycięzca World Press Photo. W tym roku był to szwedzki fotoreporter Paul Hansen, którego zdjęcie zrobione w Strefie Gazy wygrało ubiegłoroczną edycję konkursu. Oprócz Hansena w jury Grand Press Photo 2014 oceniającym zdjęcia zasiadali: Piotr Andrews, Anna Bedyńska („Gazeta Wyborcza”), Andrej Reiser (Czech Press Photo), Markus Schreiber (Associated Press), Andrzej Zygmuntowicz.
ZDJĘCIA POJEDYNCZE
W kategorii Wydarzenia:
- I miejsce - zdjęcie Kuby Kamińskiego zrobione na Krymie, gdy ukraińska baza wojskowa Belbek poddała się po szturmie rosyjskich wojsk specjalnych;
- II miejsce - zdjęcie Tomasza Adamowicza („Gazeta Polska Codziennie”) pokazujące, jak podczas walk w Kijowie Witalij Kliczko próbuje powstrzymać tłum demonstrantów napierający na siły porządkowe broniące dostępu do budynków rządowych;
- III miejsce i Nagroda Nikona - zdjęcie Jakuba Szymczuka („Gość Niedzielny”) pokazujące, że na barykadach w Kijowie nie tylko walczono, lecz toczyło się tam też normalne życie.
W kategorii Życie codzienne:
- I miejsce - zdjęcie Mariusza Janiszewskiego („Doc! Photo Magazine”) obrazujące, jak na cmentarzu w Manili żywi i umarli tworzą wyjątkową symbiozę;
- II miejsce - zdjęcie Jacka Świerczyńskiego („Dziennik Wschodni”) zrobione podczas pielgrzymki na Świętą Górę Grabarkę;
- III miejsce - zdjęcie Jarosława Respondka (Agencja Fotograficzna Reporter) zrobione w Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie.
W kategorii Ludzie:
- I miejsce - zdjęcie Maćka Nabrdalika zrobione w Londynie portugalskiej emigrantce Anabeli;
- II miejsce - zdjęcie Bartka Sadowskiego (Bloomberg News) przedstawiające Michaiła Chodorkowskiego zaraz po tym, jak przyjechał do Berlina;
- III miejsce - zdjęcie Mariusza Foreckiego (TamTam Agencja Prasowa i Fotograficzna), na którym uchwycił, jak młodzi Ukraińcy wyrażają szacunek i wdzięczność weterance II wojny światowej.
W kategorii Sport:
- I miejsce - zdjęcie Dariusza Delmanowicza (Polska Agencja Prasowa) pokazujące duńskiego żużlowca Hansa Andersena po upadku na torze podczas indywidualnych mistrzostw Europy;
- II miejsce - zdjęcie Adama Stępnia („Gazeta Wyborcza”) pokazujące Patryka Rybarskiego, który od trzech lat zajmuje się tańcem na rurze;
- III miejsce - zdjęcie Bartłomieja Jureckiego („Tygodnik Podhalański”) zrobione na trasie Tour de Pologne na Podhalu.
W kategorii Środowisko:
- I miejsce - zdjęcie Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) pokazujące nowe osiedle domów w Chinach;
- II miejsce - zdjęcie Tomasza Lendy (Agencja Fotograficzna Reporter) zrobione w centrum Kijowa, gdzie podupadłe gospodarstwo sąsiaduje z nowoczesnymi blokami;
- III miejsce - zdjęcie Bartłomieja Jureckiego („Tygodnik Podhalański”) pokazujące kontrowersyjny zwyczaj symbolicznego oczyszczenia zwierząt w dymie ognisk w San Bartolome de Pinares w Hiszpanii.
W kategorii Portret sesyjny:
- I miejsce - portret generała Wojciecha Jaruzelskiego autorstwa Maksymiliana Rigamontiego („Wprost”);
- II miejsce - portret uczestnika walk na barykadach Majdanu Niepodległości w Kijowie autorstwa Maksymiliana Rigamontiego;
- III miejsce - portret Dali Banu zrobiony w obozie uchodźców w Bangladeszu przez Marcina Zaborowskiego („National Geographic Polska”).
FOTOREPORTAŻE
W kategorii Wydarzenia:
- I miejsce - fotoreportaż Simony Supino („Super Express”) – zapis wydarzeń na kijowskim Majdanie w styczniu i lutym bieżącego roku: walki z siłami Berkutu, opatrywanie rannych, rozpacz rodzin i bliskich ofiar, ostatnie pożegnanie poległych w masakrze;
- II miejsce - fotoreportaż Jakuba Szymczuka („Gość Niedzielny”) dokumentujący wydarzenia w Kijowie podczas tzw. czarnego czwartku, gdy w walkach między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa zginęło ok. 70 osób.
W kategorii Życie codzienne:
- I miejsce - fotoreportaż Adriana Wykroty (Retrofokus) pokazujący, jak zmieniła się tradycja polskich wesel;
- II miejsce - fotoreportaż Anny Liminowicz o Honoracie i Agnieszce, które są razem. Razem też pracują i wspólnie wychowują 14-letnią córkę Honoraty.
W kategorii Ludzie:
- I miejsce - fotoreportaż Piotra Bławickiego (East News) zrobiony w czasie pogrzebu polskiego komandosa JWK Lubliniec chor. Mirosława Łuckiego, który zginął w Afganistanie od wybuchu miny pułapki;
- II miejsce - fotoreportaż Mateusza Baja opowiadający o mieszkańcach Polesia Zachodniego.
W kategorii Sport:
- I miejsce - fotoreportaż Jacka Turczyka (Polska Agencja Prasowa), który towarzyszył Remigiuszowi Siudzińskiemu, analitykowi danych, podczas ultramaratonu Race Around Austria;
- II miejsce - fotoreportaż Tomasza Gudzowatego (Fundacja Yours) opowiadający o festiwalu Naghol na wyspie Pentecost, podczas którego młodzi mężczyźni wykonują z wysokich platform skoki głową w dół, zabezpieczeni jedynie lianami przywiązanymi do stóp.
W kategorii Środowisko:
- I miejsce - fotoreportaż Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) pokazujący efekty produkcji przemysłowej w Polsce;
- II miejsce - fotoreportaż Tomasza Gudzowatego (Fundacja Yours) z miasta Tacloban na Filipinach pokazujący skalę zniszczeń po przejściu tajfunu.
Fotokasty:
W ramach oddzielnej kategorii w konkursie Grand Press Photo konkurowały fotokasty, czyli multimedialne formy fotoreportażu. W tym roku zgłoszono 13 prac, oceniało je jury specjalistów w składzie: Jarosław Barzan, Krystian Bielatowicz i Albert Zawada.
- I miejsce zajął materiał „Rewolucja” – autorzy: Dominik Werner, Paweł Wyszomirski (Testigo Documentary);
- II miejsce zajął „Moment” – autor: Łukasz Krawczyński.