Poradnik: fotografia latawcowa

Poradnik: fotografia latawcowa

Poradnik: fotografia latawcowa
Krzysztof Basel
09.02.2009 11:00, aktualizacja: 02.08.2022 10:33

Pod koniec XIX wieku Arthur Batut po raz pierwszy wypuścił w niebo latawiec z aparatem i wykonał czarno-białe zdjęcia. Pewnie niespodziewał się, że ponad 100 lat później fotografia latawcowa stałnie się bardzo popularna i dostępna dla wielu fotografów. Obecnie, mieszcząc się w niedużym budżecie, możemy wykonywać niesamowite zdjęcia z kilku lub nawet kilkuset metrów. To świetna zabawa, która wymaga jednak trochę zaangażowania i poświęcenia.

Pod koniec XIX wieku Arthur Batut po raz pierwszy wypuścił w niebo latawiec z aparatem i wykonał czarno-białe zdjęcia. Pewnie niespodziewał się, że ponad 100 lat później fotografia latawcowa stałnie się bardzo popularna i dostępna dla wielu fotografów. Obecnie, mieszcząc się w niedużym budżecie, możemy wykonywać niesamowite zdjęcia z kilku lub nawet kilkuset metrów. To świetna zabawa, która wymaga jednak trochę zaangażowania i poświęcenia.

Jedną z cech, która odróżnia Kite Aerial Photography (KAT) od fotografii wykonywanych z helikoptera czy samolotu jest dystans dzielący aparat od ziemi. Za pomocą latawców możemy wykonać fotografie z niskich pułapów, jak 6-10 metrów. Pozwoli to ukazać szeroką perspektywę, niecodzienny widok, ale zarazem na zdjęciach zobaczymy rożne detale. Co więcej, odpowiednie latawce z aparatami mogę wznieść się również dużo wyżej, nawet na 200 czy 600 metrów.

Obraz

Kolejna kwestia to koszty. Wynajęcie helikoptera może być bardzo drogie, poza tym nie nad każdym terenem może on się przemieszczać. Latawiec potrzebuje tylko odrobiny wiatru i wolnej przestrzeni. Dysponując własnym sprzętem, możemy fotografować kiedy tylko chcemy.

Obraz

Tyle teorii, zobaczmy jak KAT wygląda w praktyce:

Jak zacząć ?
Obraz

W sieci znajdziemy wiele interesujących stron z fotografiami wykonanymi z powietrza. Przede wszystkim warto jednak zajrzeć do grupy Kite Aerial Photography na Flickr.com. Wyjątkowe fotografia wykonuje też Scott Haefner. Swoją przygodę z fotografią latawcową opisuje w ciekawy sposób Jacek Kowalczyk z Olympus Polska.

Przejdźmy do konkretów. W jednym odcinków "Weekend Projects" Bre Pettis pokazuje jak się zabrać do Kite Aerial Photography.

**Co będzie nam potrzebne? **

- latawiec

Obraz

Nie ma jednego, uniwersalnego latawca do KAT. Na różne warunki pogodowe stosuje się różne modele. Jednym z najpopularniejszych latawców używanych w KAP jest Dopero. Cechuje się małymi wymaganiami siły wiatru i stabilnością w powietrzu. Różni fotografowie wykorzystuje różne latawce - od amatorskich samoróbek, przez zwykłe latawce po modele stworzone specjalnie do KAP.

*- zawieszenie poziomujące *

Obraz

Zawieszenie to element między linką, a mocowaniem z aparatem. "Picavet Suspension" pozwala utrzymać aparat w pozycji poziomej, bez względu na kątku nachylenia linki, siły i kierunku wiatru.

- mocowanie

Obraz

Do mocowania przytwierdzamy aparat. Będzie ono sterować naszym sprzętem, korzystając z bezprzewodowego kontrolera. W zależności od tego, jak bardzo rozbudowane jest mocowanie, pozwala na obracanie aparatu na wszystkie strony.

Obraz

Istnieją też dużo prostsze konstrukcje, bez nadajnika. Wtedy aparat musi posiadać zaawansowany tryb samowyzwalacza, który pozwoli wykonywać zdjęcia co kilka lub kilkanaście sekund, po określonym czasie od wypuszczania sprzętu w powietrze. Jest to zdecydowanie tańsza metoda, ale dużo bardziej uciążliwa.

Mocowanie można kupić albo wykonać samemu. Plany swojego mocowania udostępnia [url=http://scotthaefner.com/kap/equipment/rig/]Scott Haefner.

[/url]Warto też podpatrzeć, jak wyglądają uchwyty innych fotografów (Flickr - KAP rigs pool) i poszukać poradników budowy na innych stronach.

- aparat

Dla początkującego fotografa powinien wystarczyć prosty kompakt. Zaawansowani użytkownicy korzystają z lustrzanek cyfrowych. Wybierając aparat warto zwrócić uwagę na jego wagę. Latawce mają określoną nośność i jeśli zawiesimy zbyt ciężko sprzęt to aparat nigdzie nie poleci. Trzeba też pamiętać, że lepiej uczyć się na tańszym sprzęcie. W razie ewentualnego upadku będziemy narażeni na mniejsze straty. Gdy nabierzemy wprawy dobrym rozwiązaniem będą nieduże lustrzanki - np. Nikon D60 lub D80 czy Canon 450D. Aparaty te dobre jakościowo zdjęcia, a ich waga jest dużo mniejsza, od profesjonalnych korpusów (Nikon D3, Canon EOS 1D).

- kontroler

Obraz

To chyba najbardziej skomplikowana część sprzętu niezbędnego do fotografii latawcowej. Kontroler radiowy będzie nam niezbędny do płynnego sterowania aparatem znajdującym się w powietrzu. Który nadajnik wybrać? Jak zmontować element sterujący? W ciekawy sposób opisał to znany miłośnik KAP  Charles C. Benton

- dodatki

Obraz

Rękawiczki, torba na sprzęt, wiatromierz - wbrew pozorom to bardzo istotne elementy w fotografii latawcowej. O ile bez wiatromierza jeszcze sobie poradzimy, o tym bez rękawice już nie. Najlepiej sprawdzają się rękawice wykonane z mocnej skóry lub włókna kevlarowego.

- trochę czasu i cierpliwości ...

Obraz

... na poszukiwanie, naukę i eksperymenty. Na wielu stronach w Internecie znajdziemy instrukcje, jak wykonać wiele elementów samemu. Nie wszyscy mają jednak umiejętności, chęci, albo czas na majsterkowanie. Jeśli chcemy kupić gotowe elementy do fotografii latawcowej to polecam zajrzeć TUTAJ - Kite Aerial Photography: Equipment Sources.

Gdzie warto zajrzeć?

Scott Haefner - strona domowa profesjonalnego fotografa z San Francisco w USA, który w bardzo szczegółowy sposób pokazuje jak zająć się fotografią latawcową.

Kite Aerial Photography - grupa KAP na portalu Flickr - masa świetnych zdjęć.

KAPshop - sklep internetowy ze sprzętem do fotografii latawcowej (Holandia).

brooxes.com - Brooks Leffler przedstawia wiele niezbędnych informacji technicznych dotyczących sprzętu do KAP.

Kite Aerial Photography Blog and Encyclopaedia - informacje z dziedziny fotografii latawcowej oraz obszerna baza strony o tematyce KAP.

fotolatawiec.olympusclub.pl - interesująca strona pasjonata KAP - Jacka Kowalczyka.

www.fotografialatawcowa.com - strona Andrzeja Szewczyka o latawcach i fotografii latawcowej.

Latawce.info - sklep internetowy z polskimi latawcami.


Zdjęcia: briansuda, tocs , jared, timonoko, Wikipedia[url=http://flickr.com/photos/timonoko/]

[/url]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)