Fotografia nocna - od czego zacząć? [poradnik]

Fotografia nocna - od czego zacząć? [poradnik]
Jakub Kaźmierczyk

13.05.2014 15:00, aktual.: 13.05.2014 22:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za oknem coraz cieplej, więc warto wziąć pod pachę statyw i sfotografować miasto nocą!

Obraz

Wreszcie zaczyna się robić naprawdę ciepło, a wiosna to doskonała pora na zdjęcia nocne! Oczywiście, w zimie również da się zrobić świetne fotografie, ale mogę się założyć, że większość z Was nie lubi marznąć i mieć skostniałych rąk od obsługi aparatu. Ja nie lubię.

Zdjęcia nocne to bardzo ciekawy i efektowny typ fotografii. Miasta, które najczęściej fotografujemy za dnia, nocą nabierają zupełnie innego charakteru. Podczas podróży zawsze warto zrobić chociaż kilka zdjęć nocnych, które będą stanowiły uzupełnienie reportażu z wyjazdu. Wcale jednak nie trzeba nigdzie jechać, żeby wykonać interesujące fotografie nocne. Oto kilka rad, dzięki którym tego typu zdjęcia będą lepsze!

  1. Nie fotografuj w środku nocy

Być może zabrzmi to głupio, ale najlepsze zdjęcia nocne wychodzą w tzw. błękitnej godzinie, która zaczyna się od momentu zajścia słońca. Niebo robi się wówczas granatowe, a miasto zaczynają wypełniać światła latarni. Osobiście najbardziej lubię ostatnie chwile magicznej godziny, kiedy niebo jest już prawie czarne, ale widać na nim jeszcze resztki dnia. Przed wyjściem na zdjęcia nocne sprawdź, o której zachodzi słońce. Dzięki temu lepiej zaplanujesz nocną sesję.

Obraz

Czy to znaczy, że zdjęcia zrobione później będą złe? Oczywiście, że nie! Jeśli jesteśmy na wczasach, nie zawsze możemy zaplanować, że np. od godziny 19:42 będziemy stać ze statywem i czekać na zajście słońca. Zdjęcia robione w nocy również mogą być ciekawe, ale musimy pogodzić się z czarnym niebem.

  1. Wykorzystaj ruch!

Do fotografowania miasta warto użyć długich czasów naświetlania. Dzięki temu jeżdżące samochody będą wyglądały jak świetlne smugi, a poruszający się ludzie znikną lub zamienią się w niewyraźne postacie.

Obraz

Można też pokusić się o sfotografowanie np. siedzących osób mijanych przez przechodniów.

  1. Dobrze spakuj torbę

Do fotografii nocnej niemal niezbędny będzie statyw. Dzięki niemu ujęcia będą stabilne i będzie można wykorzystać naprawdę długie czasy naświetlania. Do torby spakuj również wężyk spustowy, dzięki któremu unikniesz poruszenia zdjęcia w momencie naciskania spustu migawki. Pamiętaj także o zabraniu zapasowej baterii. Podczas fotografowania w trybie live view akumulator dużo szybciej się rozładowuje.

Obraz

Ale czy bez statywu nie da się zrobić nocnego zdjęcia? Będzie to dużo trudniejsze, a długie smugi zostawiane przez światła samochodów nie będą możliwe do uzyskania, ale jeśli idziesz wieczorem przez miasto, wykorzystaj możliwości swojego aparatu! Na szczęście czasy, kiedy ISO 400 zaliczaliśmy do wysokich czułości, dawno minęły i jeśli mamy aparat z matrycą nie mniejszą niż 1”, zwykle bez problemu można użyć czułości ISO 1600 lub 3200. Jeśli połączymy to z dość jasnym obiektywem i stabilizacją matrycy lub optyczną, może się okazać, że nocne zdjęcia zrobione z ręki będą całkiem niezłe.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Układy stabilizacji pozwalają na wydłużenie ekspozycji nawet o 3EV, a jeśli zdjęcia przeznaczone będą głównie do Internetu, nawet bez statywu można osiągnąć zadowalające efekty.

  1. Co z ustawieniami?

Przede wszystkim należy pamiętać o zapisie RAW. Pozwoli to na późniejszą obróbkę pod kątem balansu bieli, jak również przywracanie szczegółów ze świateł i cieni. Najlepiej używać maksymalnie niskiego ISO, aby jakość zdjęć była możliwie wysoka.

Obraz

Należy jednak zapomnieć o otwieraniu przysłony do maksymalnych wartości.

Źródła światła, które pojawią się w kadrze przy dużym otworze przysłony, będą przypominały duże, jasne plamy. Przymykając przysłonę, osiągniesz ciekawy efekt gwiazdek wokół latarni. Jeśli fotografujesz ze statywu, koniecznie pamiętaj o wyłączeniu stabilizacji. Ja kilka razy o tym zapomniałem, co skutkowało poruszonymi zdjęciami. W tym wypadku obowiązuje prosta zasada: z ręki ze stabilizacją, ze statywu - koniecznie bez.

  1. Nie tylko w mieście

Fotografia nocna to nie tylko zdjęcia w mieście. Warto wybrać się również za miasto, aby uwiecznić gwieździste niebo. Wtedy oczywiście nie działa zasada złotej godziny, takie zdjęcia najlepiej robić przynajmniej 2-3 godziny po zajściu słońca. Dobrze jest także wybrać dzień, kiedy księżyc jest w nowiu, wówczas nie zdominuje całego zdjęcia. Parametry przy tego typu kadrach będą również zdecydowanie bardziej wyśrubowane: otwarty obiektyw, czas 15-30 sekund, ISO 800-3200. Dlaczego nie naświetlać dłużej? Jak wszyscy wiemy, Ziemia kręci się wokół własnej osi, więc przy dłuższym naświetlaniu gwiazdy będą rozmazane.

[block position="inside"]563[/block]

Pamiętaj również, że przy tego typu fotografii trzeba wykonać tzw. darki, czyli klatki z nałożonym deklem na obiektyw, tak aby zrobić mapę gorących i martwych pikseli. Jeśli Twój aparat nie jest już najnowszy, pewnie tych kolorowych punktów będzie całkiem dużo. Na szczęście można je stosunkowo łatwo usunąć (temu zagadnieniu poświęciłem osobny poradnik).

Na koniec

Warto bawić się fotografią nocną. Jeśli masz na nią dużo czasu i możesz zabrać wszystkie potrzebne akcesoria, to świetnie! Jeśli nie, nic straconego. Możesz ratować się wyższym ISO, otwarciem przysłony i stabilizacją. Nie pozostaje nic innego jak sprawdzić godzinę zachodu słońca, spakować torbę i w miasto!

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)